6 důvodů proč jít na kranio terapii

kranio

„Co je vlastně to kranio?“ Tuhle otázku slýchám často.

Naprosto laicky a jednoduše řečeno – je to harmonizace celého nervového systému.

Technika spočívá v jemném tlaku rukou na oblast hlavně kolem a na páteři, kde “protéká” mozkomíšní mok.

Tímto jemným dotekem vstupujeme do vzájemného dialogu beze slov a z pozice hlubokého klidu, což může někomu připadat, že se nic “neděje” a terapeut “nic nedělá”.

Po pár minutách, kdy si na to zvyknete a hlavně si dovolíte nic nedělat a ani žádné “dělání” neočekávat,  vznikne prostor k nastolení rovnováhy v těle, jak emoční, tak mnohdy i fyzické. Tělo je chytré a samo ví, co je pro něho nejlepší, když mu mozek (a naše myšlenky) do toho “nekecá”. Buňkám v těle také neříkáme co, jak a kdy mají dělat, ony to ví!. 

Jak to probíhá?

Ležíte oblečení na lehátku nebo matraci na zádech a relaxujete (nejlépe se zavřenýma očima). Je navozena příjemná atmosféra a klidné prostředí.  Může, ale nemusí hrát hudba. Jsou zapáleny svíčky, případně je místnost provoněna uklidňujícím olejem z aroma lampy.

Terapeut se jemně dotýká na různých částech těla (např. na hlavě, páteři, v oblasti pánve apod.), zjišťuje pohyblivost a rytmus kostí, mozkomíšní tekutiny, membránového systému a pak za pomoci působení svých rukou navozuje rovnováhu v těle.

Cílem terapie je harmonizace vnitřního prostředí, hluboká relaxace a návrat ke zdraví.

Proč na to jít?

 1. Zharmonizuje tělo.
 2. Navodí pocit klidu.
 3. Dodá potřebnou energii.
 4. Zlepší náladu.
 5. Detoxikuje tělo – je třeba hodně pít.
 6. Odstraní nebo zmírní bolesti.

Kdy je tato metoda vhodná?

 • při stresu, únavě a poruchách spánku,
 • při depresích, úzkostech a vyčerpání,
 • pro uvolnění traumatických psychických, emočních i fyzických zážitků,
 • při bolestech hlavy a migrénách,
 • při psychosomatických potížích (např. bolesti zad, zažívací obtíže..),
 • při rekonvalescenci po operacích, úrazech a jinak těžkých stavech,
 • jako podpora v procesu osobního růstu.

Uvažujete, že byste kranio terapii vyzkoušeli na vlastní kůži? Klikněte na odkaz níže a objednejte se.

Jak si udržet naději a zdravý rozum?

naděje

Tento týden měl skončit nouzový stav. Očekávali jsme takové to kolektivní zajásání „No konečně!“ a byli jsme mnozí plní naděje, že se pomalu začne vše vracet, nechci říct přímo jak to bylo, protože doufám, že to nějakou změnu s námi udělalo, ale doufali jsme v návrat k „normálnímu“ životu.

Nastal však paradox – aniž vlastně skončil „minulý“ nouzový stav, byl zaveden nový.

A tak zbývá pro mnohé z nás opět NADĚJE.

Když jdou věci dobře, většinou nic neřešíme. Teprve když se nedaří, přichází naděje.

Jak ji tedy nalézt a udržet si ji v těchto dobách?

Mohli bychom to shrnout do dvou přístupů:

 • Nadějné myšlení – máme před sebou nějaký jasný cíl, ať už je to úspěšné složení zkoušky, plánování dovolené, nákup nějaké věci, něco nového se naučit apod. A přemýšlíme jak se k tomu dostat, vymýšlíme cesty a strategie k našemu cíli, když nevyjde plán A nalezneme plán B. K tomu je důležité mít motivaci, snahu a důvod proč to vlastně vše děláme, proč je to důležité a co mě může na této mé cestě ke splnění přání udržet. Je to to něco, co nám zabrání nad tím mávnout rukou a vzdát to. Je to naše odpověď na naše PROČ to vlastně děláme. S tím souvisí i to, že na to nemusíme být sami. Umět si říct o pomoc či přijmout nabídnutou ruku k pomoci. Není tajemstvím, že lidé, kteří umí pomoc či radu přijmout nebo si o ni říct a nežijí v té iluzi, že musí vše zvládnout sami a ještě ke všemu na jedničku, jsou úspěšnější, vyrovnanější a plní naděje.

Nadějné myšlení je něco, co je reálné a dosažitelné, co můžeme ovlivnit a co můžeme kreativně tvořit.
 • Prožitek naděje v hlubším slova smyslu – tady už nejde tolik o myšlení, ale o emoci, prožitek, pocit. Jde o hlubší prožitek věcí, které nemůžeme primárně ovlivnit. Můžeme mít naději, že se naše sny splní, ale v životě jsou situace, které nemůžeme sami ovlivnit. A tady přichází spíše víra a důvěra, že věci dopadnou dobře i přesto, že nemáme věci pod kontrolou.
Je to stav, když jsme už vyčerpali všechny možnosti, když už není nic, co bychom mohli reálně ovlivnit, ale stejně nepropadáme depresi či úzkosti, ale věříme, doufáme a držíme si palce.

Jde o jemnohmotnou energii, kdy prožíváme svůj život jako smysluplný, nadějný a důležitou složky zde tvoří dobré vztahy, spiritualita a víra.

Naděje se dokonce stala i objektem zkoumání na vědecké úrovni. A byl proveden výzkum, kde se zjišťovalo:

 • Co si lidé nejvíce přejí a v co doufají?
 • Co pro splnění svých nadějí dělají?
 • Kdo nebo co je jim hlavním zdrojem naděje?
Na první otázku vědci zaznamenali nejvíce tyto odpovědi:
 1. Šťastné partnerství, manželství či rodina.
 2. Zdraví – vlastní a našich nejbližších.
 3. Dosažení harmonie a klidu v životě.
 4. Dobré a důvěrné vztahy s ostatními lidmi.
 5. Osobní nezávislost a svoboda.
Na druhou otázku lidé nejčastěji odpovídali takto:
 1. Hodně přemýšlím a analyzuji okolnosti.
 2. Hodně čtu a informuji se.
 3. Přijmu zodpovědnost a zaangažuji se.
 4. Motivuji svou rodinu a své přátele.
Na třetí otázku kdo nebo co je lidem zdrojem naděje, vědci dostávali nejčastěji tyto odpovědi:
 1. Manžel/ka, partner/ka.
 2. Dávám naději sám/sama sobě – je to odpovědnost každého člověka vůči sobě.
 3. Přátelé.
 4. Obyčejní lidé, kteří obdivuhodně zvládají svůj život.
 5. Rodiče, prarodiče.

Co z toho pro nás vyplývá a čím se můžeme inspirovat?

Ukázalo se, že právě lidé s nadějným myšlením, kteří mají před sebou nějaký cíl, na něco se těší, pro něco žijí, zvládají náročná období, jako např. právě toto období pandemie, mnohem lépe.

Neztrácí naději. Tito lidé mají nižší hladinu stresu a vyšší sebepřijetí – jsou na sebe hodní, nekritizují se za to, že se něco nepovedlo, nenadávají si. Mají také vyšší míru soucitu a laskavosti jak k druhým, tak také sami k sobě.

Lidé s pocitem spíše prožívané naděje dokáží věci a okolnosti „pozitivně přerámcovat“. To znamená, že si řeknou: „no dobrá, není to tedy žádná nádhera co se zrovna děje, mohlo by to být lepší, ale dobrá, nemůžu sice do práce, tak začnu konečně chodit na dlouhé procházky, budu se více věnovat dětem, partnerovi, koníčkům…“.

Jde o schopnost nacházet i na náročných okolnostech nějakou světlou stránku. A tito lidé jsou samozřejmě vůči stresu také odolnější, nadějeplnější, mají větší vnitřní klid a nadhled.

Tito lidé mají i aktivní přístup k životu. Nečekají „až se to přežene“, ale hledají cokoli, čím by se, v rámci možností, zabavili, co jim dává smysl a co je uchrání před pocity marnosti a apatie, či bez-naděje.

Velkou roli hraje také emoční podpora – nemusíme si hrát na tvrďáky, co to zvládnou sami. Lidé co dokáží přijmout pomoc, umí si o ni i říct, dokáží se svěřit se svými problémy a obavami, tak tito lidé mají „vyšší“ stupeň naděje a daří se jim lépe překonávat krizová období.

V tom všem nám může pomoci spiritualita a víra – ať už je to modlitba, meditace či rozjímání, pobyt v přírodě. Je to něco, kde vnímáme přesah či jednotu se vším a víme, že vše má svůj vlastní smysl a vše se děje k našemu prospěchu (ikdyž to tak zatím nevypadá).

Naopak rezignace, vzdávání se a sebeobviňování vede k pocitům beznaděje. Je to pravý opak sebelásky a sebesoucitu.

Neznamená to hledat chyby v druhých, ale ti, co je hledají pouze v sobě, mají na sebe přehnaně vysoké nároky, jsou na sebe příliš kritičtí a přísní, tak ti se vlastně vnitřně velmi intoxikují a má to velký vliv na duševní zdraví člověka.

Jak posílit nadějné myšlení?

U věcí, které můžeme ovlivnit:
 • Stanovit si konkrétní, dosažitelné cíle – např. „chci být zdravý“, ale co to přesně pro nás znamená? Pro někoho dobrou fyzičku, pro jiného zdravou bio stravu, pro dalšího hlavně duševní zdraví. Pak už jde ruku v ruce
 • Plán, jak to udělat. Hledání různých cest a možností k jeho dosažení. Jako GPS – zadáme jasný cíl cesty a ona nám nabídne různé „trasy“. Lidé, kteří mají otevřenou mysl a netrvají na tom, že se vše musí dělat jen jedním způsobem, nepreferují pouze jednu možnost, ale jednají kreativně, tak tito lidé mají také větší naději a oplývají vnitřním optimismem. A také častěji svých cílů dosahují. Abychom však na té cestě nevyhasli a předčasně to nevzdali, je nutné
 • Posilovat svou motivaci a vůli – jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje naději. Buď nás vede vpřed anebo je to naše brzda. Je dobré si připomínat naše motivy a důvody, smysl toho, proč to vlastně děláme, proč je to pro nás tak důležité. Např. pokud je můj cíl být zdravý a mít dobrou fyzičku a dal jsem si předsevzetí, že tedy budu každý den vstávat o 15 minut dřív a cvičit, a nechce se mi, tak zde je dobré si připomenout proč jsem si toto předsevzetí dal. Vím proč to dělám a vím, že každý den, alespoň chvilku, pomůže zlepšit moji fyzičku. A když už se nám to daří dělat konkrétní kroky a svých cílů dosahovat, nezapomínejme na
 • Pochvalu a ocenění. Nechtějme udělat velký skok z bodu A do bodu B, to mnohdy ani není možné. Ale jak známo, každá cesta začíná prvním krokem. A to může být třeba „jen“ rozhodnutí něco ve svém životě změnit a už „jen“ to je důvod k pochvale. Nezapomínejme se proto ocenit a pochválit za vše to, co se už podařilo, za investovanou energii i čas do našeho cíle. Někdy se moc ženeme vpřed a chceme zdolávat jednu překážku za druhou, ale dopřejme si čas se zastavit, ohlédnout se zpět a ocenit se za to, jaký kus jsme už zdolali. A někdy se také nezadaří a něco nás zastaví a je důležité
 • Překonat zážitek dílčího neúspěchu – to se prostě stává, ale nemělo by to vést k negativnímu myšlení, že „tohle“ se teda nepovedlo, tak „tamto“ se určitě také nepovede a bude to katastrofa. Někteří z nás jsou skutečně velmi šikovní ve vytváření katastrofických scénářů. Nepodaří se jedna věc a nás to mnohdy svádí k pesimistickému myšlení, že se tedy už nic nepodaří. V tuto chvíli je dobré se zastavit a získat větší nadhled , zda skutečně jeden dílčí neúspěch má tu moc nás odradit od našeho vytčeného přání. Většinou zjistíme, že ne. Ale může to být něco, z čeho se můžeme poučit a využít to pro příště. Pozor ale na
 • Falešné naděje – to je něco, co má skutečně minimální šanci na úspěch. Je to fantazie, iluze či jen „zbožné přání“. Pokud je můj cíl zdraví, tak stárnutí zřejmě nezastavím nebo pokud skutečně nemám hudební sluch a opravdu zpívat neumím, tak Carnegie hall ze mě fakt na zadek nesedne.

Jak zvýšit prožívanou naději a kde ji brát?

U věcí a situací, které nejsou zcela v naší moci a nemůžeme je ovlivnit.
Z hlediska času:
 • Z minulosti3 dobré věci denně a deník vděčnosti. Obě metody vedou ke zvýšení duševní pohody. Lidé, kteří každý den večer ulehají s myšlenkou na to, co se jim ten den podařilo, co je potěšilo, za co jsou vděční, kdo jim co pěkného řekl (nebo oni jim), nebo co se alespoň nepokazilo, vykazují skutečně vyšší míru duševního klidu  a pohody. Pokud zaměříme pozornost alespoň na 3 světlé stránky v každém dni, tak to samo o sobě ještě zázrak nedělá. Je důležité si při tom uvědomit, jakou roli jsme v tom sehráli my sami. Zjistíme, že velkou. Možná jsme si zapsali, že dnes svítí slunce a někdo se na nás usmál. A myslíme, že to s námi nesouvisí. Ale souvisí – my jsme ti, co si toho všimli, co to zaznamenali. Jsme ti, co se na chvíli zastavili a ocenili to. Všimněte si, že cokoli dobrého ten den přinesl, vždy jsme byli u toho a hrajeme v tom nějakou roli. Psaní deníku vděčnosti má velký smysl – jednak je to pěkné čtení, když jím listujeme zpět a jednak tím zaměřujeme pozornost na to dobré, na světlé stránky a neupadáme do negativity, pesimismu a beznaděje. Můžeme si z toho vzít i poučení a motivaci pro příště – že tedy opět vstaneme od toho počítače a půjdeme ven, oceníme, že je opět krásně a na někoho se opět usměju a zlepším den jemu i sobě – a naše nálada se ihned zlepší. Při zapisování alespoň 3 dobrých věcí za den nejde jen o radost, ta může být vrtkavá. To není jen „obyčejná“ radost, že se něco povedlo. Ale můžeme pocítit i vděčnost. Vděčnost je něco hlubšího, trvalejšího. Kdybychom se teď měli zamyslet nad tím, za co jsme opravdu vděční, možná zjistíme, že to jsou takové ty základní pilíře našeho života. Života zdraví našich blízkých a to, že můžeme být s nimi, že můžeme třeba jen v omezené míře dělat to, co děláme (v nynější omezené době). Stejně jako si zapisujeme 3 dobré věci za den, můžeme si zapisovat i 3 věci za co jsme vděční. Není tajemstvím, že každodenní vyjadřování vděčnosti vede ke zvýšení tělesného i duševního zdraví. Vděčnost můžeme i „povýšit na vyšší úroveň – např. osobním vyjádřením vděčnosti a ocenění někomu, kdo nám pomohl. A my víme, že vše je propojené a právě mezilidské vztahy jsou jedním z pilířů naděje. Není to o tom potlačit negativní věci a dělat, že tu nejsou, ale právě v této době si všímat věcí dobrých, které jsme např. dosud brali jako samozřejmost a přehlíželi je. Všimnout si věcí, které tu jsou navzdory všem krizím – dobré vztahy v rodině nebo mez přáteli, ocenit je a být za ně vděční.
 • Z přítomnosti – občas se zastavit, nebo zpomalit v tom běhu dní a vychutnávat si přítomnost „tady a teď“, vychutnat si dobré jídlo, povídat si s přáteli (třeba online nebo po telefonu), zapojit všechny své smysly, vychutnávat si vše „to dobré“. Když to povýšíme na vyšší úroveň – dovolit životu nechat se odehrávat, bez toho aniž bychom posuzovali zda je to „dobré či špatné“ a jen se stát součástí tohoto prožitku. Ocenit i to, že jsem si na sebe udělal chvilku čas a dal si kafe. To je něco, co má na naději velký vliv a tím i na naše duševní zdraví.
 • Z budoucnosti – je důležité se na něco těšit (vánoce, narozeniny, dovolená). Těšení se na něco je velký zdroj energie a všimněte si, že malé děti to umí dokonale. Těšit se můžeme s otevřenou hlavou, že až všechno přejde (a ono to skutečně přejde), budeme aktivnější ve všem, co nám dává smysl. A je jedno kdy to bude, ale těšit se můžeme pořád. A to „těšení“ nám nikdo nevezme.
Z hlediska mezilidských vztahů:
 • Rozvíjet a udržovat blízké vztahy – lidé nejvíc čerpají naději právě od druhých lidí, jak bylo už napsáno, nejvíce si cenní mezilidských vztahů s nejbližšími.
 • Vyjadřovat uznání, ocenění a vděčnost – když si nenecháme ten blahodárný pocit vděčnosti jen pro sebe, ale všimneme si a oceníme úsilí i druhých a upřímně jim poděkujeme, je to významný činitel k udržování mezilidských vztahů.
 • Odpouštět sobě i druhým – ať už vědomě či nevědomě, všichni jsme si někdy něco udělali. Možná právě nastal čas „nechat to být“, odpustit druhým, ale i sobě, přestat se obviňovat a vyčítat si věci, které se staly či nestaly. To je to, co můžeme v této době posilovat a prohlubovat tak naše vztahy, aby se právě staly tím pilířem, o který se   v těžkých dobách můžeme opřít.
 • Projevovat laskavost a ochotu pomoci – lidé, kteří jsou laskavější a jsou ochotni nezištně pomáhat druhým (dobrovolníci), jsou více odolní vůči stresu a mají více nadějné vyhlídky do budoucna a svůj život vnímají jako bohatší.
Smysluplnost a spiritualita jako zdroj naděje:
 • Smysluplné aktivity – cokoli co neděláme jen pro sebe, ale co má nějaký dopad pro naše okolí, pro příští generace, pro zvířata, pro přírodu, zemi, planetu. Nemusíme doslova zachraňovat celý svět, ale v rámci svých možností cokoli smysluplného uděláme, zvýšíme tím naději, že svět kolem nás se může alespoň trošku zlepšit. A tady přichází uvědomění, že jedinec skutečně může ovlivnit celek.
 • Život v souladu s vyššími hodnotami – lidé s těmito hodnotami mají vyšší morální „kompas“, žijí v souladu se svými vnitřními hodnotami, což jim dává hluboký pocit naděje a smyslu.
 • Meditace, modlitba, rozjímání – když odhlédneme od toho, že jsme jen nějaká malá bezvýznamná oddělená jednotka ve vesmíru, ale připustíme propojenost se vším a se všemi, přináší nám to a posiluje v nás naději a pocit sounáležitosti a užitečnosti. Ať se děje cokoli, jsme součástí něčeho vyššího, co má nějaký smysl – to v nás vyvolává pocit naděje.

A na závěr si dovolím citát, který hezky vysvětluje celý princip naděje a smyslu.

Platí, že investice do našeho pocitu naděje a do naší duševní pohody, je to, co můžeme udělat pro lidi kolem nás a pro ty na kterých nám záleží.

“Lepší je zapálit alespoň malou svíčku, než proklínat tmu.”

Konfucius

 

Záznam z  přednášky psycholožky  Aleny Slezáčkové
www.pozitivni-psychologie.cz

O naplňování našich potřeb…

Potřeby
 
Dnes ke mě přišla klientka na konzultaci a následnou kranio terapii.
Důvod byl, že už podruhé v jejím životě se s ní rozešel muž, kterému obětovala vše a ona nabyla dojmu, že je s ní zřejmě něco špatně, když ji opouští muži, kterým ona dává vše. 
 
Krom jiného jsme narazily na téma naplňování svých potřeb.
Spousta žen (i mužů) udělá pro druhé první poslední, dělají to s láskou a nadšením, ale ve finále se vše otočí proti nim a jsou samy. Kde je tedy zakopaný pes? V nenaplnění vlastních potřeb a neschopnosti si o ně říct.
 
Jako první věc je třeba si uvědomit jaké jsou vlastně moje potřeby? Co vlastně očekávám a co chci? Buď ve vztahu anebo v práci, v rodině anebo i sama od sebe. A myslet v tomto směru opravdu velkoryse vůči sobě, nedělat kompromisy a nespokojit se s ničím menším.
 
Dobrým příkladem v tomto ohledu, jsou “zlatokopky”. Ty ženy naprosto přesně ví, co chtějí, umí si o to říct a jdou za tím a nespokojí se s ničím menším. Není skutečně nic špatného na tom “chtít víc a to nejlepší”. Samozřejmě v souladu s naší morálkou, etikou a ne manipulativním a nadřazeným způsobem.
 
Nicméně cesta k tomuto vnitřnímu rozhodnutí je mnohdy dlouhá a než nám to dojde, musíme si projít různými úskalími, zničujícími vztahy a nechat svoji sebehodnotu zašlapat opravdu hluboko. Vždyť nás od mala učí být hodnou holčičkou, být skromná, myslet na druhé víc než na sebe, to je přece sobecké a být vděčná za to nebo koho, co mám, vždyť všude je něco, že?
A přitom právě všichni ti partneři a lidé kolem nás, co nás využívají a šlapou po nás, nám vlastně dávají neocenitelný dar. Učí nás, že už máme říct : DOST, já si zasloužím víc! A skutečně máte plné právo chtít víc!
Mimochodem – víte co znamená být sobecký? Sobě se ctí! 👌
 
A jak jsem tak jela domů a přemýšlela nad onou úžasnou dámou a v duchu jí přála, ať tu svoji hodnotu nalezne, objevila jsem “náhodou” článek o jedné silné, sebevědomé ženě, která opravdu věděla, co chce a dokázala si o to říct a vstoupila i do dějin – Madame de Pompadour!
Jako inspirace je to zajímavé čtení👌.

Potřeby jsou kořeny pocitů.

Soudy o druhých jsou v podstatě vyjádření našich vlastních nenaplněných potřeb. 

Například když někdo řekne: “Ty mi nikdy nerozumíš”, ve skutečnosti říká, že jeho potřeba pochopení není naplňována. Nebo když manželka řekne: “Ty jsi pořád v práci, tak asi máš svou práci raději než mě”, tak říká, že její potřeba intimity, potřeba blízkosti být s druhým není naplněna.

Když své potřeby vyjadřujeme nepřímo tím, že používáme hodnocení, přirovnání, posuzování, ostatní pravděpodobně slyší kritiku. A když lidé slyší něco, co jako kritika zní, mají sklon k tomu se buď bránit anebo přejít do protiútoku.

Když své potřeby vyjádříme přímo, zvýšíme šanci na jejich naplnění.

Je třeba si uvědomit jednu věc. Pokud nebudeme přikládat význam našim potřebám, asi to nebude dělat ani naše okolí.

Svá přání, ohledně našich potřeb, bychom měli formulovat jasně a hlavně pozitivně. Pokud se vrátím k příkladu s manželkou, kterou trápí, že její muž je víc v práci než doma, tak ne zrovna pozitivně formulované přání může být: “Přeji si, abys nebyl pořád v práci.”

Manžel vyhoví jejímu přání, usoudí, že má pravdu a zapíše se kurzu tenisu. To zřejmě nebylo přání, kterého chtěla dosáhnout. Sice se snažila vyjádřit svoji potřebu a přání, ale nedokázala to formulovat pozitivně a jasně.

Kladně a jasně formulovaná potřeba by v tomto případě mohla vypadat takto: “Přála bych si, abys alespoň dva večery v týdnu trávil doma se mnou a s dětmi.”

Naše přání by mělo být formulováno skutečně jako přání nebo prosba. Ne jako rozkaz. Pokud druhá strana bude mít pocit viny, když nám nevyhoví, nejedná se o prosbu, ale o rozkaz. Aby právě nedošlo ke špatnému pochopení, můžeme do naší prosby zahrnout sdělení, že chceme, aby našemu přání vyhověli jen pokud sami chtějí.

Záměrem takovéto komunikace není měnit lidi a jejich chování tak, aby bylo po našem. Jde spíše o to vytvářet vztahy založené na vzájemné empatii, upřímnosti, důvěře a respektu, které nakonec naplní potřeby všech.

Jak se vyléčit z rakoviny?

Hawkins

Uvádím zde jednu kapitolu z knihy doktora Davida Hawkinse “Léčení a uzdravení”, kapitola 14 Rakovina.

Doktor Hawkins byla lékař a psychiatr, který dosáhl stavu vědomí nazývaného “osvícením”. Ve svých knihách nejen popisuje svůj příběh, ale hlavně dává praktické “návody” jak tohoto stavu dosáhnout. 

Kapitola 14 Rakovina
 
Dosud jsme hovořili o využití základních zákonů mysli a vědomí při přístupu k nemocem, jako jsou srdeční choroby, deprese, alkoholismus a drogová závislost. To vše jsou vážné konfrontace, které vyžadují změnu našeho pohledu na realitu a na to, co realita skutečně je. Tyto informace jsou určené zejména pacientům s rakovinou, rodinám lidí s rakovinou, osobám, které se obávají, že by mohly mít rakovinu, a lidem, kteří se léčí s rakovinou.
Představíme holistický přístup k uzdravení a opět mluvíme o těle, mysli a duchu. Neříkáme, že léčba musí být tradiční nebo alternativní, ale říkáme, že by léčení mělo zahrnovat oba způsoby i proto, že skutečné uzdravení vyžaduje větší rozměr, který zahrnuje fyzické, duševní a duchovní aspekty, s patřičným ohledem na inherentní lidské omezení.
Všichni pacienti nebo lidé, které jsem poznal, a kteří se zotavili z těchto chronických, velmi závažných onemocnění (z nichž mnozí byli svými lékaři a lékařskou komunitou označeni za beznadějné případy), tak učinili tím, že zkoumali větší definici pravdy o této skutečnosti a tím, že zkoumali oblast lidského poznání nazývanou „duchovní“.
Co je to vztah mezi tělem, myslí a duchem? Není to jen fráze, ale něco skutečného, s čím můžeme pracovat v každodenním životě a vidíme skutečné výsledky. Ti přátelé, kteří přicházeli do styku s těmi, kteří se zotavili ze všech těchto smrtelných nemocí, jsou živými důkazy, že se můžeme zotavit z téměř jakékoliv nemoci známé lidstvu.
Jak jsem uvedl v předešlých kapitolách, měl jsem řadu chronických, obtížně léčitelných onemocnění. Ačkoliv byly léčitelné (některé symptomy byly zvládnuty), nemoci přetrvávaly. Ve skutečnosti se postupně zhoršovaly. Navzdory tradičnímu lékařskému ošetření přetrvával stávající stav a v jiných oblastech se zhoršil. Zkoumáním větší dimenze a oblasti nazývané vědomí a toho, jak se vztahovaly k vnitřnímu léčení, došlo k uzdravení se ze všech těchto nemocí.
Kdysi jsem měl dnu a vysokou hladinu kyseliny močové. Poté, co jsem se dozvěděl, že tělo dělá jen to, co je v mysli, a začalo se měnit to, co jsem měl v mysli, pak se tělesná chemie doslova začala měnit. Naučil jsem se, že všechny atomy, buňky, prvky, elektrony a vše, z čeho je tělo vystavěno, jsou ovlivněny vědomím. Toto chápání je velmi důležité v přístupu, který používáme při léčbě rakoviny.
Vztah mezi tělem, myslí a duchem spočívá v tom, že tělo odráží to, co je v mysli, což naopak odráží duchovní pozici člověka. Je třeba vědět, kde se odehrává veškerá lidská zkušenost, protože pokud se budeme zabývat touto úrovní, budeme se zabývat nejmocnější úrovní. Pokud je fyzický projev důsledek duševního stavu, a duševní stav je důsledkem duchovního stavu, musíme ho řešit v oblasti nazvané vědomí. Klinicky je to pravda. Lidé, kteří se zabývají úrovní samotného vědomí, mohou dokonce zaznamenat transformaci ve svém těle, aniž by museli oslovit tělo přímo jakýmkoli lékařským přístupem.
Potřebujeme vědět, kde zkušenost prožíváme, a opustit některé běžné iluze, které mají lidé v mysli, protože se prostě touto záležitostí nezabývali. Budeme opakovat základní postup: Samotné tělo je neschopné se zažívat samo. Například naše ruce nemohou zažít sebe, svou existenci, své postavení ve vesmíru nebo dokonce i pocity. Nemají takovou schopnost. Je to kvůli něčemu většímu, než je fyzické tělo, které nazýváme mysl. Všechny fyzické věci spojené s tělem, včetně pocitů, jsou prožívány ve větší dimenzi nazvané mysl. V mysli probíhají prožitky těla.
Je pozoruhodné, že samotná mysl nemá žádnou schopnost se zažít. Myšlenka je jen energetická forma a nemá schopnost zažít svou vlastní myšlenku. Pocit nemá schopnost zažít svůj vlastní pocit a emoce nemůže být zakoušena jinak než prostřednictvím samotné mysli. Naopak probíhá v energetickém poli, které je větší než mysl, a to je vědomí samotné, které nemá žádný rozměr, omezení ani podobu.
Kvůli vědomí jsme si vědomi toho, co se děje v mysli. Ani samotné vědomí není dostačující. V rámci energetického pole vědomí je velmi vysoká frekvence vibrací, podobná samotnému světlu, nazývaná povědomím (awareness). Z povědomí vyvstává vědomost toho, co se děje uvnitř vědomí, které udává, co se děje v mysli, a ta zase hlásí, co se děje s fyzickým tělem. Vidíme, že fyzické tělo samo o sobě je na několika úrovních odstraněno od toho, co je nejvíce reálné a proto nejsilnější. Zjistili jsme, že energie myšlení je mnohem silnější než energetická úroveň fyzického těla.
V předchozích kapitolách jsme popsali řadu technik, které mohou způsobit sebe-léčení. Při diskusích o povaze samotného vědomí vytvoříme pro nás samotný kontext tak, aby sebe-léčebné metody, které budou popsány později, začaly dávat smysl.
Za prvé, musíme se naučit, jaký postoj zaujmout a jak přemýšlet o zkušenosti s život ohrožující nemocí, jako je rakovina. Existují dva způsoby, jak to udělat. Můžeme jít nahoru nebo můžeme jít dolů. Jakákoli konfrontace, jako je smrt v rodině, jakákoli vážná nemoc nebo překážka v životě člověka představují volbu. Můžeme jít dolů, litovat se a považovat se za oběť. Můžeme se propadnout do sebelítosti, deprese a zoufalství, nebo situaci vidíme jako výzvu a příležitost.
Tyto konfrontace se objevují opakovaně v našich životech, dokud nebudeme využívat příležitosti a uvědomíme si, že jsou odrazovým můstkem pro větší uvědomění. Proč je to tak? Je to proto, že běžné události v životě nemají sílu ani energii. Nejvíce je potřeba, aby se lidé zastavili a začali zpochybňovat realitu všech věcí, kterým dosud věřili. Mysl obvykle nevydává energii, aby se změnila, aby získala nový, odlišný pohled na život a na to, co přináší, pokud to není nutné. V důsledku toho se tento potřebný růst obvykle vyskytuje pouze tehdy, když jsme vystaveni velké konfrontaci.
První věc, abychom porozuměli rakovině nebo jiné vážné nemoci, je to, že cílem této velké konfrontace je, abychom rostli, rostli co nejrychleji, protože při terminální nemoci máme určitý časový limit. Věci, které mysl říká, jsou fatální, terminální a osudové kvůli síle mysli. Pokud mysl myslí, že nemoc je smrtelná a koncová, bude to tak, je to však karmický osud. To ilustruje moc systémů víry.
Nejdůležitějším poselstvím je, že nikdo nemusí podléhat žádné nemoci ani být její obětí. Mezi mými přáteli je mnoho lidí, kteří dokázali porazit takřka každou nemoc známou lidstvu. Jediný důvod, proč dnes mohu o těchto věcech psát, je, že jsem sám ve svém osobním životě udělal totéž. Kdybych to neudělal, vykrvácel bych k smrti z různých onemocnění, která jsem prodělal.
Dokonalost, která je v mysli, se pak odráží v progresivní dokonalosti těla a jeho propouštění nemocí. Musíme pochopit, že samotné tělo vyjadřuje to, co je ve vědomí. Je to jen výraz mysli a ukazatel toho, co držíme vědomě nebo nevědomě v mysli. Člověk se může v mysli vrátit a říkat: „No, už si nepamatuji na takovou věc.“ Pokud si člověk nepamatuje, že o něčem takovém přemýšlel, musí se jen podívat, jestli to existuje v jeho životě. Může to pocházet z kolektivního vědomí lidstva nebo to může být tichým způsobem naprogramováno dokonce i televizní reklamou.
Abychom pomohli vytvořit jiný kontext a způsob pohledu na život a zkušenost, znovu se budeme odvolávat na Mapu vědomí, z níž můžeme porozumět všem principům samoléčby. V tomto okamžiku si můžeme uvědomit, že nejsme ta samá osoba, jako když jsme poprvé viděli Mapu. Pokaždé, když jí procházíme, je to jako „učení velkého nákladu dobra“. Učíme se díky důvěrnému seznamování. Levý mozek je lineární a logický a naučí se věci postupně, po částech. Okruhy pravého mozku jsou v situaci smyčky z opakované expozice a důsledkem je důvěrné porozumění podstatě celé věci.
Budeme diskutovat o jevech, které se nacházejí v podvědomí, někde na okraji mysli, o fenoménech, o kterých už víme. Budeme je shromažďovat a synchronizovat užitečným způsobem.
S odvoláním na Mapu vědomí reprezentuje lidské ego já s malým „j“, které mají lidé na mysli, když říkají „já“. Toto „já“ je sbírka konceptů, dojmů, názorů, pocitů (vědomých a nevědomých), součet toho, co tvoří to, co lidé vidí, když říkají „já“.
Na Mapě jsou zobrazeny různé úrovně energie nebo vědomí, které začínají od nejnižších a dosahují nejvyšší hodnoty. Všechny byly kalibrovány výzkumem, který jsme udělali. Nejprve jsme našli směr energetického pole. Pole, která od Odvahy směřují dolů, jsou destruktivní a nepodporují život.
Úrovně od Odvahy výše ukazují, že energie jde nahoru. Láska se nachází v horní části stupnice a naopak, vina a nenávist k sobě jsou v dolní části. Pochopení energetických polí, jejich relativních sil, a zda jsou konstruktivní nebo destruktivní, je velmi užitečné. Například v lékařské léčbě držíme lék v ruce a někdo testuje naši svalovou sílu, abychom zjistili, zda je lék pro nás dobrý nebo ne. Pokud lék není prospěšný, naše paže bude slabá; pokud je pro nás dobrý, naše paže bude silná. To je způsob, jak zjistit, zda bude doporučená léčba užitečná.
Je třeba se dozvědět o energetických polích, protože velmi souvisejí s výzkumem rakoviny a mají vztah k rakovině. Všechna jsou nesmírně důležitá, protože tělo, mysl a duch jsou ve skutečnosti projevy vědomí. Protože jestliže tu je negativní energetické pole, je destruktivní pro všechny aspekty člověka, až k biochemické úrovni. Jediné, co musíme udělat, je podívat se na Mapu, abychom zjistili, jaké emoce zde jsou, abychom věděli, jaké je naše energetické pole. Při pohledu na sebelítost například vidíme, že jsme nyní v negativním energetickém poli, které kalibruje na úrovni 50, což je velmi slabé ve srovnání s Láskou na úrovni 500.
Vidíme, že je velmi důležité opustit negativní energii a negativní myšlenky. Negativní energie pocitu nebo myšlení se přenáší do akupunkturního energetického systému těla skrze dvanáct meridiánů a přenáší se přímo do orgánů a buněk těla. Pokud někoho nenávidíme, buňky těla získají energii nenávisti. Hněv má schopnost měnit energetické pole uvnitř těla, a také schopnost skutečně změnit fyziologické programování v těle.
Mysl má obrovskou moc nad každým aspektem tělesných funkcí, až po nejmenší molekulu a atom. Bylo zjištěno, že každý atom a každá molekula v těle je ovlivněna úrovněmi vědomí a vírou. Každá fyziologická a chemická transakce, která probíhá v těle, je výsledkem plánu ve vědomí. Všechny se mohou změnit změnou vědomí.
Reakce na placebo je příkladem moci mysli nad tělem. Výzkum během desetiletí ukázal, že přibližně jedna třetina pacientů se zlepší nebo se zotaví, když věří, že určitá pilulka má léčebné účinky. To je důvod, proč se mnoho skutečně inertních věcí (sporných léčebných prostředků) i nadále prodává veřejnosti, protože přinejmenším přibližně třicet tři procent lidí dosvědčí přínosnou zkušenost. Také lze snadno pozorovat efekt „nocebo“, při němž negativní systém víry může mít za následek špatné účinky. To je mechanismus, kdy asi třetina pacientů může udávat vedlejší účinky stejného léku, u něhož pozitivní respondenti vykazují dobré účinky. Pilulky pouze z cukru vedou k mnoha tvrzením, že vedly k bolestem hlavy, nevolnosti, poruchám trávení, závrati, nespavosti, ospalosti a dalším. Pak existuje jedna třetina pacientů, kteří nevykazují ani přínosy ani vedlejší účinky. Tak vzniklo v klinické praxi pořekadlo, že jedna třetina pacientů se zlepší, jedna třetina se zhoršuje a třetina zůstává stejná bez ohledu na to, co doktor dělá. Jak je uvedeno jinde, moc víry je nejvíce dramaticky předváděna hypnózou, díky níž mohou být nemoci nebo příznaky snadno vyvolány pouze sugescí.
Předkládané informace se shodují nejen s klinickými zkušenostmi, ale i se zkušenostmi přátel a spolupracovníků, stejně jako s mými osobními zkušenostmi s vlastním fyzickým zdravím. Sledoval jsem, jak se moje tělesná chemie doslova změnila, když jsem začal měnit to, co jsem měl v mé mysli a ve vědomí. Základním principem, který je nezbytný pro léčbu všech nemocí, bez ohledu na to, jaké jsou, je to, že jsme primárně podřízeni pouze tomu, co si myslíme.
Je to systém víry mysli, který dává moc tomu, co se následně projevuje ve fyzickém světě. Fyzické tělo je výrazem toho, co jsme zdědili, a toho, co jsme si mysleli, ať už vědomě nebo nevědomě. Lidé často říkají, že si nepamatují, že mají takovou myšlenku; nicméně, je to to, co Carl Jung nazval „kolektivní vědomí“, které udržuje myšlenkové formy. Nevědomě z něj přijímáme a dáváme energii negativnímu systému víry, aniž bychom si na to vzpomněli, nebo si toho byli vědomi (např. prostřednictvím médií a reklamy).
S rakovinou lidská mysl dostala mnoho emocionální energie – veškerý strach s ní spojený, všechny negativní konotace a všechny myšlenkové formy. Proto máme strach, což je negativní energetické pole. Pokud máme mnoho nevědomých strachů, nyní nám otevírají dveře, aby k nám nevědomky přivedly ty věci, kterých se bojíme, včetně rakoviny. Aniž bychom věřili, že jsme náchylní k rakovině, zjistíme, když se vyskytne v těle, že jsme nevědomky přijali tento společný systém víry v podobě myšlenkových forem.
Když se podíváme dále na toto energetické pole, vidíme, že energetické pole nazvané Vina je na spodní straně Mapy a kalibruje na 30. Emoce, spojená s vinou, je nenávist k sobě. Velký výzkum psychologického a psychosomatického významu rakoviny ukázal, že často existuje spousta nevědomé sebe-nenávisti, sebe-odsuzování a nedostatečné přijímání své vlastní lidskosti na hluboké úrovni.
Existuje rozdíl mezi ošetřováním, léčbou a uzdravováním. Je možné léčit nemoc a její příznaky, aby bylo dosaženo zlepšení nebo schopnosti žít s nemocí. Jak již bylo zmíněno dříve, po mnoho let jsem měl migrénové bolesti hlavy, dvanácterníkové vředy, dnu, hypoglykemii, oběhové problémy, Raynaudovou chorobu, Graveovu chorobu, divertikulitidu a další, jak je popsáno jinde. Všechna tato onemocnění se projevují jako důsledek systémů víry a do jisté míry jsou doprovázena nevědomou vinou. Zjistili jsme, že nevědomá vina doprovází všechny nemoci, bez ohledu na to, jaké mohou být.
Pokud máme fyzické nemoci, můžeme správně předpokládat, že existuje nevědomá vina. Bez nevědomé viny nemůže nemoc existovat, protože to, co je destruktivní a je doprovázeno nenávistí, může fungovat pouze v negativním energetickém poli. To je tajemství uzdravení.
Analogií je, že jisté bakterie budou růst pouze v kultivačním médiu za určitých podmínek, jako je specifická teplota, určité množství světla a okolní podmínky. Pokud se podmínky změní, pak bakterie nemohou žít v Petriho misce delší dobu a zmizí. Proto to, co je destruktivní a co podvědomě potřebuje energii pro svůj proces ničení, může pokračovat pouze v negativním energetickém poli, které umožňuje negativní energii provádět destrukci. To je klíč k léčení.
V přírodě je rozhodující rotace energetického pole. Například u léku chemický účinek molekuly závisí na tom, zda se točí vpravo nebo vlevo. Jako příklad použijeme dextroamfetamin- sulfát, kde „dextro“ znamená „vpravo“. Tento lék je tzv. „speed (rychlost)“, způsobuje úbytkek hmotnosti, pocit vysoké excitability, skřípění zubů a nakonec manické záchvaty. Levoamfetamin („levo“, tj. „vlevo“), nemá žádný takový účinek. Je to stejná molekula, ale rotace je v opačném směru.
Je zřejmé, že vše, co musíme udělat, abychom se uzdravili, je přejít z negativního energetického pole na pozitivní. Sebe-léčení je opravdu tak jednoduché. To znamená změnu převládajícího energetického pole v našem vědomí od negativního na pozitivní. Vyvstává otázka, jak to uděláme?
Teď, když si uvědomujeme fyziku, vědu, metafyziku a emocionální pravdu, společně s lékařskými, psychiatrickými a holistickými hledisky, můžeme pochopit, proč bychom se měli těchto emocí zbavit. Není to za účelem stát se dobrotivým člověkem, ale protože to, co je s nimi spojené, je potenciálně destruktivní nebo dokonce smrtící.
Předtím jsme zmínili metodu testování svalové síly. Tímto způsobem můžeme vyzkoušet sílu někoho, když má na mysli negativní myšlenky, a ukáže se, že svaly jsou slabé. Když jsou slabé, znamená to, že dochází ke zhoršení akupunkturního systému, který je spojen s různými tělesnými orgány. Existují také změny v chemických a reprodukčních vzorech buněk.
Jedinou příležitostí vyléčit všechno je vyjít z negativního energetického pole a přejít na pozitivní. Síla léčení se zvyšuje s vyšší, více pozitivní energií. To je důvod, proč holistické přístupy fungují i tam, kde lékařská věda nebyla schopná účinné léčby. Bez těchto znalostí bych před mnoha lety zemřel na fatální onemocnění trávicího traktu, které se obrátilo přímo v okamžiku smrti. Je nezbytné pochopit, že zbavení se viny je zásadní pro uzdravení z jakékoliv vážné nemoci, zejména rakoviny, kde vina, nedostatek sebeúcty a přítomnost sebe-nenávisti a strachu mají tak zásadní vliv.
Další energetické pole (které je doprovázeno beznadějností a zoufalstvím) se nazývá Apatie v energetické oblasti 50. Člověk má na této úrovni beznadějný pohled na svět a dovoluje, aby ho přemohla sebelítost a beznaděj. Stává se obětí energetického pole, které podporuje vývoj rakoviny.
Pole nad ním je Smutek. Když lidé poprvé dostanou diagnózu, zvláště pokud jsou to mladší lidé, přirozeně se zeptají: „Proč já?“ Propadnou lítosti a zachvátí je pocit ztráty a zoufalství. Svět a život začínají vypadat smutně a stanou se oběťmi tohoto energetického pole. „Energetické pole“ se opakuje, protože v této věci je důležité vidět vlastní nevinnost. Je to kvůli této nevině, že dovolíme, abychom byli ovládáni tímto energetickým polem.
Stupeň nad Smutkem je Strach, který je také velmi rozšířený u pacientů, kteří mají rakovinu. Strach s velmi negativní energií má nyní více energie v energetickém poli 100. Svět a život vypadají děsivě z tohoto pole a Bůh začíná vypadat represivně. Jaký druh Boha by nám dal rakovinu? Samotný proces života je deflace (smrštění se, zmenšení). Člověk je bez energie, je v pokušení být v depresi, odevzdat se destrukci a podvědomě nechat chorobu postupovat.
Máme na výběr, můžeme si přát něco lepšího než být obětí. Všichni lidé, o kterých vím, že se zotavili z vážných onemocnění, se nestali obětí. Všichni začali toužit po něčem lepším pro sebe. Mysleli si, že musí existovat lepší cesta a tak začali zkoumat a hledat mimo tradiční lékařský způsob léčby. Začali říkat: „No, doktore, to je všechno, co nabízíš? Uzdravení bude vyžadovat víc.“
Z touhy a hněvu se začali ptát: „Existuje něco jiného, co mě může vyléčit?“ To ukazuje, že energetické pole těchto emocí lze použít konstruktivně. Odpověď na jejich otázku je samozřejmě „ano.“ Začínají být pyšní a nyní se dostanou k velmi rozhodujícímu poli nazvanému Odvaha, která je v oblasti energie na úrovni 200 a má mnohokrát více energie než Strach. Důležité je, že směr energetického pole se změnil z negativního na neutrální.
Energetické pole, které obklopuje lidské tělo, je jako anténa a když je naladěno na negativitu, přitahuje na sebe to, co je destruktivní. Tělo, které je přímo v cestě tohoto ničivého energetického pole, je zasaženo. Kvůli negativitě a destrukci, které zasáhly tělo a které se projevily skrze tělo, v tomto případě jako rakovina, jsme si vědomi, že se jedná o nějakou chybu. Nastane čas, abychom začali hledat, kde je. Možná je chyba v našem postoji k životu a našich systémech víry a ve způsobu, jakým uvažujeme o sobě.
Na úrovni Odvahy začínáme mít otevřenou mysl. Náš pohled na svět se začíná měnit a my se vydáme do světa příležitostí, kde se dveře začínají otvírat. Předtím je mysl uzavřena. Myslí si, že zná odpověď, ale jakmile máme odvahu, začne se mysl otevírat a říkat: „Vsadím se, že existují odpovědi, o kterých vůbec nevím. Ve skutečnosti ani nevím, jaké správné otázky položit:“ V okamžiku, kdy se začneme otevírat, budeme posíleni a budeme mít odvahu mít otevřenou mysl. Na úrovni 200 máme schopnost čelit pravdě a začít za ni přebírat odpovědnost.
Oběti nepřebírají odpovědnost a místo toho říkají: „No, víte, důvodem, proč jsem to dostal, je kvůli bakteriím“, nebo „Důvodem, proč jsem to dostal, je virus“; nebo „Důvod, proč to mám, je kvůli rakovinným buňkám.“ To, že se stane obětí, je, že vždy existuje něco mimo člověka a jeho vědomí. Když otevíráme naši mysl, můžeme vzít za své, že s tím máme něco společného a to, co se děje v našem životě, souvisí s tím, co jsme si mysleli, často nevědomě.
Energetické pole přímo nad Odvahou se nazývá Neutralita. Na této úrovni šipka směřuje nahoru a energetické pole vyskočilo na 250. Emocionální stav se nazývá oddělený, objektivní, nestranný nebo nenavázaný. Člověk zažívá, že život je fajn, a novou a větší svobodu, dokonce i v závažných situacích, protože všechny události vyžadují stejnou potřebu konfrontovat se s pravdou o sobě a odhalit svůj postoj, včetně fatalismu.
Fatalismus je idea, kterou jsme měli během druhé světové války o kulce – kdyby byla určena pro nás, nesla by naše jméno, takže nemělo smysl bát se kulky, protože pokud by nenesla naše jméno, tak by nás nezasáhla. To může být vyjádřeno jako „karma“. Cokoli bude, je osud. Karma je způsob, jakým se věci mají dít, takže fatalistický postoj nám dává jistý klid, jsme odpojeni. Když člověk s rakovinou dosáhne tohoto bodu, říká: „No, podívej. Pokud přežiji, přežiji, a pokud ne, přežít nemám. Víš, co myslím. Dělám to nejlepší, co mohu. Pokud to udělám, udělám to. Pokud ne, tak ne a já jsem připraven jít oběma směry“ (tj. rezignace a podvolení se Boží vůli – z prachu jsme vznikli a v prach se obrátíme). Přijímáme skutečnost, že protoplasma je skutečně dočasná.
To je jistě mnohem pohodlnější postavení, než být na úrovni Smutku, nebo mít sebelítost, zlost, odpor, aroganci, nebo popření. Lidé mohou také popřít, že mají rakovinu. Budou přicházet s myšlenkou, že byla vyléčena, aniž by učinili práci nezbytnou k tomu, aby se to stalo skutečností v jejich životě. Je to určitý druh magického myšlení.
Když se přesouváme k ochotě a přátelskému pohledu na svět, kde vidíme život jako náročný a nadějný, zjistíme: „Ano, existují odpovědi. Ano, existuje spousta lidí, kteří mají terminální, dokonce smrtelné (beznadějné) nemoci všeho druhu, včetně rakoviny.“
V této situaci jsme zapojili záměr vytvořit naši sílu, dokázat naši moc, včetně přijetí skutečnosti, že ano, můžeme tuto nemoc odstranit a ano, existují léčebné metody. Jedná se o harmonický svět, ve kterém je mnoho lidí, kteří se z této nemoci zotavili a jsou velmi rádi, že s námi sdílí pravdu, že se zotavili. Je to proto, že zažili Boha jako milosrdného.
Lidé v energetických polích na spodní straně Mapy vědomí často chápou Boha jako represivního, nebo v Boha nevěří. Věří v potrestání sebe v té či oné podobě nebo v bolestech a utrpení.
Když je cítění přiměřené a důvěřující, že ano, že existuje odpověď, začíná transformace ve vědomí. Posunuje nás k ochotě stát se energetickým polem nazvaným Láska. To je velmi důležitá úroveň, protože energetické pole Lásky je tím, které uzdravuje, jak je ukázáno všemi těmi organizacemi, které jsou slavné svou schopností léčit, jako Anonymní alkoholici, Kurz zázraků, skupiny na zotavení založené na víře a další.
Existují také spontánní remise a zotavení z téměř každé beznadějné, progresivní, chronické, neléčitelné nemoci, pro které neexistuje vědecký lék, a u kterých lékaři připouštějí, že na ně neexistuje lék. Víme, že kolem nás chodí miliony lidí, kteří se úplně zotavili z nemoci alkoholismu. Ve skutečnosti se jejich životy přetvářely, protože utrpení bylo použito jako odrazový můstek k vyššímu vědomí, k většímu povědomí a jako způsob, jak se dostat do závazku k tomu, co je milující, protože jeho povaha je bezpodmínečná láska. Nejedná se o podmíněnou lásku „budu tě milovat, jestli uděláš to či ono.“ Přesunutím do bezpodmínečné lásky začíná proces nazývaný zjevení, který zahajuje uvolňování určitých chemických látek v mysli a v mozku, nazývaných endorfiny.
Všechna tato energetická pole mají v mysli a v mozku souběžné změny v enzymech. Nastávají změny neurotransmiterů, uvolnění a otevření celé banky neuronů. Proto má člověk přemístěný do léčebného energetického pole lásky na dosah ruky využití milionů a milionů neuronů, které lidé v negativním emočním stavu nemají k dispozici. (Viz funkce mozku a fyziologie, kapitola 1). Jsou to aktiva. Přesunout se do energetického pole Nepodmíněné lásky pak zahájí proces uzdravování. Zjistili jsme, že léčení nastává v energetickém poli, které kalibruje na úrovni 540, což je energetické pole srdce.
Jak dosáhneme samoléčby? Musíme se zbavit mnoha věcí, z nichž první je nevědomá vina. Musíme zjistit, jak odhalit, v čem jsme se cítili vinni, a tak začneme proces sebe dotazování. Lidé se bojí to udělat. Říkají: „No, kdybych začal otevírat Pandořinu skříňku, budu zaplaven veškerou negativitou a vinou, kterou jsem potlačil a odsunul z mého vědomého života.“
Je zřejmé, že potřebujeme nějaký nástroj, nějaký praktický způsob, jak tyto věci zpracovat, jakmile se objeví. Za prvé, potřebujeme kontext, způsob, jak se postavit k tomu všemu, co přichází z tohoto vnitřního investigativního procesu, který je uvědoměním si toho, co bylo základem celého našeho chování po celý náš život. Ve vhodném kontextu pochopení jak vina vznikla, je vina automaticky odstraněna vyšším porozuměním, které vede k odpuštění sobě i ostatním lidem.
Musíme si uvědomit, že jsme se během celého života dopouštěli přesně jednoho „hříchu“, a je to znovu a znovu stejný „hřích“. „Hříchem“ je, že všechno, co jsme kdy učinili (naše záměry a cíle), bylo důsledkem naivní a v podstatě nevinné představy, že nám to přinese štěstí. Je velmi důležité vědět to a uvědomit si, že to, co jsme tehdy udělali, bylo proto, že jsme si mysleli, že je to nezbytné pro naše přežití, a že naše přežití je nezbytné pro naše štěstí.
Hledání štěstí je základem všech lidských emocí, že? Ve skutečnosti je hlavním předpokladem, základní a nejvíce primitivní iluzí, že tělo je zdrojem našeho štěstí. Proto je obsahem strachu ze smrti: „Pokud ztratím tělo, ztratím zdroj štěstí. Ztratím samotné vědomí.“
Lidé, kteří jsou duchovní, si již uvědomují svou realitu a neidentifikují se jako fyzické tělo. Pokud si budeme sebe uvědomovat jako samotného vědomí (z čehož přichází znalost toho, co se děje s myslí a tělem), pak je tělo spodní příčkou na žebříku. Musíme se zbavit negativních emocí a přestat je potlačovat. Nástrojem k tomu je přestat jim vzdorovat, když přicházejí do našeho vědomí.
Je důležité dbát na skutečnost, že samotné vědomí je v podstatě nevinné. Přirozeností vědomí je nevinnost dítěte. Jak jsme začali věřit tomu, co jsme dělali, když jsme stárli? Podíváme se na dítě a uvidíme, jak je nevinné a důvěřivé, naprosto mu chybí úskočnost a záludnost. Víme, že jeho motivace je čistá, přinejmenším v našem chápání čistoty.
Tato primární nevinnost se stává vědomím dospělého, protože programy, které dítě přijímá do vědomí, jsou programovatelné kvůli samotné povaze nevinnosti. Protože dítě je nevinné a důvěřivé, začne věřit všemu, co slyší, včetně všech myšlenek, které se později projevují jako rakovina – všechny myšlenky související se sebeobviněním a strachem a všechny myšlenky, které odmítají různé projevy omezené lidské povahy.
Chceme-li léčit rakovinu, potřebujeme ochotu léčit sebe pomocí soucitu, který pochází z našeho většího, vyššího Já. Je zřejmé, že kvůli nevinnosti vyplynula všechna tato oslabení ze systému víry, který se v každodenním životě projevil jako představa, že pokud to či ono uděláme, nebo to či ono budeme mít, pak budeme šťastní. Smutek nebo ztráta nás ovlivňují, protože jsme si mysleli, že něco bude zdrojem štěstí a litujeme toho, co považujeme za jeho zdroj. Rozhněváme se, protože existuje nějaká překážka mezi našimi záměry, tím, co chceme a co považujeme za zdroj našeho štěstí. Hněv pak vede k další vině.
Jakmile se znova podíváme na Mapu vědomí, můžeme se zeptat: „Jaká je to iluze ve vědomí, která se nyní projevuje ve formě rakoviny?“ Všechny úrovně od Odvahy dolů přinášejí negativní energetické pole, ve kterém rakovina může růst. Iluze je, že jsme si všichni mysleli, že zdrojem štěstí je něco mimo nás, že něco vně nás má moc udělat nás šťastnými. Nicméně v okamžiku, kdy předáme svou moc a promítáme ji mimo sebe, jsme v negativním energetickém poli a postavili jsme se do role oběti.
Nevědomý záměr ega je prokázat, že jsme oběť a testem rakoviny je, zda budeme i nadále pokračovat v této věci, stejně jako mnoho lidí na světě. Ego chce mít raději pravdu, i když to stojí náš život, než abychom se vzdali postoje, že jsme nevinná oběť a pachatelem je něco mimo nás. (Jedná se o jádro paradigmatu viktimologie.)
Jakmile vidíme a uznáme svou pravou nevinnost, nepotřebujeme falešnou nevinnost oběti, protože neexistuje žádná oběť. V první řadě existuje pouze systém víry, který jsme přijali kvůli naší nevinnosti.
Například myšlenka, že úspěch nám přinese štěstí, je pravděpodobně nejznámější systém víry. Mnozí lidé, stejně jako mnoho podnikatelů středního věku, kteří se stali úspěšnými, vědí, že to, čeho úspěchem dosáhnou, je denní bolest hlavy a vyčerpání, řada soudních sporů a chamtivost a závist od svých kolegů. Říkají si: „Kde je všechno štěstí, které mi měl přinést úspěch? Ano, přinesl mi nějaké potěšení, jako je pěkné auto, pěkné oblečení, pěkná adresa a pěkný domov.“ Ale ty věci nejsou štěstí.
Úspěch ve světě neznamená štěstí. Rozčarování a pocit viny přicházejí v důsledku pocitu, že jsme se náhle zaprodávali a že jsme zaprodali pravdu o sobě.
Abychom se zotavili z rakoviny nebo z jiné nemoci, musíme znovu zapojit svou vlastní vnitřní nevinnost a znovu potvrdit pravdu toho, co jsme uvnitř sebe, toho, co bylo zcela neovlivněné všemi životními událostmi. Musíme opětovně vlastnit tuto úroveň povědomí o sobě, která je mimo všechny světské události. Něco uvnitř nás zůstává stejné, bez ohledu na to, co se děje v našich životních zkušenostech. Něco, co se nezměnilo. Je to něco, co nás jako první věc ráno probudí – než si uvědomíme, kde jsme, nebo jaký je den, nebo než si uvědomíme, co údajně máme dnes dělat.
Když se probudíme do tohoto stavu uvědomění, jsme mnohem blíž k pravdě našeho vyššího Já. Uvědomujeme si, že je naprosto nedotčené a mimo veškeré životní události. Teprve když se naše vědomí dostává do světa konkrétního myšlení, říkáme: „Ach, ano, je to pondělí. Ach, ano, musím jít.“ Opravdu se uzavíráme blízké pravdě toho, co jsme skutečně, což je mimo všechny tyto věci. Znovu získáváme schopnost rozhodovat o tom, jaké budou naše postoje ohledně životních událostí a všech těch věcí, které způsobují extrémní nátlak. Mohli bychom se stát jejich oběťmi, nebo je můžeme považovat za odrazový můstek k transcendenci.
První věcí, které se zbavíme, je nevědomá vina. Kurz zázraků je učením lásky, odpuštění a zbavení se strachu. Mnoho lidí, které znám, kteří se zotavili z rakoviny, roztroušené sklerózy a jiných oslabujících nemocí, to udělali jako výsledek tohoto konkrétního kurzu nebo jiných, které jsou podobné. Všechny jsou navrženy tak, aby nám ukázaly, jak změnit naše názory, jak se zbavit odsuzování sebe a druhých, jak se zbavit viny a strachu a jak se posunout k ochotě být milující, odpouštějící, a soucitnou bytostí.
Z toho přichází touha porozumět, a tak pro své uzdravení musíme vzít život do vlastních rukou a stát se soucitným a uzdravujícím, protože všichni my máme v sobě léčitele. Začínáme teď uzdravovat naši lidskou bytost. Jak se zbavíme ega? Ono není nepřítelem, nesnažíme se ho napadnout nebo se s ním dostat do kontradiktorní pozice, ale místo toho milujeme jeho existenci. Doslovně rozpouštíme ego skrze soucit, lásku a pochopení.
Když se díváme dovnitř, můžeme skutečně vidět, že všechno, co jsme kdy učinili v našem životě, bylo provedeno z nevinnosti a když je hlavním záměrem tomu porozumět, je to vyléčeno ze soucitu. Když to děláme s ostatními lidmi a zbavíme se touhy odsuzovat sebe a ostatní, pak se naše vlastní energetická pole začnou pohybovat v pozitivním směru. Rakovina nemůže růst v pozitivním energetickém poli, pouze v negativním.
Při pohledu na Mapu vědomí vidíme, že Láska na úrovni 500 je k dispozici všem. Existuje závazek k bezpodmínečné lásce. Jaká je to láska? Nehovoříme o emocionalitě, sentimentálnosti, vazbě, závislosti a vzájemném ovládání, jak nám to ukazuje Hollywood. Místo toho mluvíme o záměru, nejlépe popsaném jako laskavost, abychom se zavázali, že budeme opatrovat a podporovat veškerý život bez ohledu na to, jak se projevuje.
Život proudí stejně do svatého i do zločince. Život, pravda a to, co je Bůh, nečiní žádný soud. Život přitéká do všech. Jak se píše v písmech, déšť padá stejně na všechny. Odklon od odsuzování je v tomto příkladu lekcí. Život se rovnocenně rozšiřuje do všech, abychom umožnili naší bezpodmínečné lásce podporovat pravdu každého, včetně sebe samých. Naše vlastní schopnost samoléčebného života závisí na akceptování toho, že „s Boží pomocí mám moc rozhodnout, že projdu nezbytnou vnitřní prací, abych uzdravil toto onemocnění.“ To je rozdíl mezi ošetřením, léčením a uzdravením. Ošetření je úleva od příznaku, léčení je překonání nemoci, ale uzdravení zahrnuje celého člověka.
Stanovili jsme svůj záměr na dosažení klidu mysli, protože to je konečný výsledek uzdravení. Konečným výsledkem je vnitřní klid, ne lhostejnost k tomu, co se stane s tělem, ale transcendence těla. Už se nepovažujeme za tuto fyzickou schránku. Patří nám a je součástí nás, ale je uvnitř nás, protože si uvědomujeme, že jsme víc než fyzické tělo.
Vyléčení z rakoviny závisí na tom, že si uvědomíme, že my jsme ten, kdo usoudí, že jsme větší než fyzické tělo, a že je v moci vědomí vyvolat léčitele uvnitř a začít používat některé z technik vědomí, které byly prezentovány.
Můžeme se ptát sami sebe: „Mohu sobě dovolit se uzdravit? Je to možné vyléčit? Co ve mně potřebuje být uzdraveno?“ Stále nám to neříká ve vlastním konkrétním případě, co je třeba uzdravit.
Když jsem měl těžkou divertikulitidu, která se opakovala mnoho let, skončil jsem v nemocnici a musel mít nouzovou transfuzi krve. Když jsem tam byl naposledy, skoro jsem zemřel. Postupoval jsem podle těchto obecných zásad a zlepšoval se. Nemoc se několik let nevrátila, ale najednou se něco stalo v mém životě a opakovala se. Byl to nejhorší záchvat divertikulitidy, jaký jsem kdy měl. Bolest byla ohromná; křeče, krvácení a všechny ostatní příznaky začaly znovu, tentokrát s větší závažností, a já jsem se zeptal: „Jaký to má význam? Proč?“ Začal jsem si uvnitř sebe klást otázky, a jak jsem to udělal, přišla ke mně nějaká technika, jak zpátky zjistit přesný význam, který spočívá v této konkrétní nemoci (potlačení negativních pocitů viny o tom, že je mám ve vlastním „střevě“).
Pro většinu z nás postačují obecné zákony léčby, aby způsobily zotavení z nemoci. Pro některé z nás existuje velmi zvláštní lekce nebo poselství, které dané onemocnění nabízí. Onemocnění se zlepší, ale pak se zlepšování zastaví, nebo se nemoc může opakovat. Účelem je uvědomit si, že existuje nějaká specifická skrytá zpráva, která se zmeškala, a je zde spousta látky k učení, což je často důsledek karmického vzoru.
Poselstvím pro nás všechny je, že tyto velké konfrontace v životě jsou něco, co může vést k zásadní transformaci a neviditelnému duchovnímu prospěchu. Fyzické tělo je dočasné, zatímco duch nepodléhá času. Přijetí této skutečnosti pak vede k dalšímu povědomí, které má překonat koncept uzdravení jako zisk. To se zpočátku zdá být paradoxní, protože naděje na uzdravení je často iniciátorem procesu duchovního růstu.
Když nemoc je motivátorem duchovního růstu, často začíná od úrovně strachu a zahrnuje hněv a lítost z viny. S odevzdáním se a přijetím se začínají snižovat a je oceňován především duchovní růst. Nakonec, s velmi hlubokou kapitulací, přichází dokonce i doba, kdy je odevzdán i odpor vůči nemoci a uzdravení je ponecháno na Bohu. Tento krok může také vyvolat povědomí o koncepcích a pochopení povahy karmy, která je sama o sobě důkladnou učební látkou. Co znamená pojem „karma“ z praktického hlediska? Je to jen teorie, nebo je to ověřitelná realita?
V nejširším obecném smyslu karma označuje naše celkové dědictví – fyzické, duševní a duchovní. Znamená kontextuální význam zděděné lidskosti samotné s jejími celkovými důsledky a genetickými sklony. Při výzkumu vědomí lze konstatovat, že život sám nemůže být uhašen, ale pouze změněn z fyzických projevů na čistě energetické formy. (Toto tvrzení kalibruje na 1000.) Lidský život může být tedy chápán jako cenná příležitost překonat omezení prostřednictvím klasického odčinění negativní karmy a získání výhod pozitivní karmy. Ty jsou vyjádřeny jako sklony a existuje svoboda volby. S hlubokým odevzdáním osobní vůle dochází ke ztrátě strachu ze samotné fyzické smrti.
Pokud dáme rakovině souhlas a řekneme: „Děkuji ti, protože mi dáváš sílu změnit mé vědomí a rozšířit mé povědomí“, pak budeme nakonec velmi vděční. Mnozí lidé, kteří se z těchto onemocnění zotavili, se ohlédli a řekli: „Jak jsem vděčný za to, že se v mém životě objevilo toto onemocnění, neboť to byl odrazový můstek k duchovnímu probuzení.“ Přínosem života ohrožujícího onemocnění je to, že zruší odmítnutí smrti, což je nezbytné k zahájení vážné duchovní práce u většiny lidí, kteří jsou jinak příliš zaneprázdněni záležitostmi každodenního života, aby se pustili do vnitřního hledání. 
 
Odkaz na knihy doktora Hawkinse:
Mapa vědomí

Eduard Tomáš: Stíny jogy a mystiky

eduard tomáš
Lidstvo jako celek má ještě daleko do vyciťování jednoty, ačkoliv již nyní existují pokročilí jedinci, kteří se tomuto stavu přibližují.
 
Tato nesourodost je způsobena jednak tím, že lidstvo stojí na různých vývojových stupních – od úplného divocha až po mudrce -, jednak tím, že i pokročilí a vyspělí jedinci narážejí dosud na příliš mnoho překážek, které jím brání v plynulé duchovní cestě.
 
Několik doporučení:
Je proto třeba, aby si pokročilý žák jógy uvědomil několik zásadních momentů souvisejících s těmito překážkami a osvojil si metody, jak se jim bránit či jak je překročit:
 
a) Je třeba si vždy uvědomit, že zlo a jeho přítomnost jsou jen dočasné, zatímco dobro je věčné.
 
b) Zlo bude tak dlouho ve světě, dokud zde bude vládnout ego.
 
c) To současně znamená, že jen realizace pravdy a vyciťování jednoty lidstva může zlo zcela odstranit.
 
d) Devadesát devět procent chyb a tím i nesnází a překážek na duchovní cestě je v tobě příteli. Zkoumej neúprosně svůj život a nehledej alibi pro své chyby a poklesky!
To, co tě zdržuje od duchovního pokroku, je hlavně ego. Své potíže vždy vystopuj zpět až ke svým vlastním slabostem. Jistěže existují i příčiny mimo tebe (bude o nich řeč později), ale i tak je to jen jediné procento ze sta. Ale i v tom případě skutečnou odpovědnost nese tvé ego. Nikdy je neospravedlňuj.
 
e) Vždy se nech vést vyššími ideály. Žiješ-li jen v intelektu a citech, žiješ špatně.
 
f) Překroč strach, podezírání, závist, nenávist a lakotu. Zejména však překroč pýchu, že jako pokročilý žák jógy jsi víc než jiní. Všechno toto vyrůstá z tvého jáství. Znič je klidem átmana. Znič hlavně svou vlastní samolibost.
 
g) Vyzkoumej, které tendence tě vedou k negativním myšlenkám a činům. Nikdy nedovol egu, aby získávalo víc, než dává. Nedovol mu rozptylovat se osobními záležitostmi víc, než je nezbytně nutné. Zjisti, jak dalece tě rozptylují smyslová potěšení. Víc než ve svém egu hledej oporu v božském klidu jáství.
Dojdeš-li až do stavu mimo myšlení a cítění, udrž se v něm! Tento stav je tvojí záchranou a milostí. Tvoje osobní názory jsou proti němu jako zrnko písku proti Mount Everestu.
 
h) Zejména buď opatrný na přechod do vyššího stavu vědomí. Buď ubezpečen, že každý předchozí stav, tj. nižší, tě bude držet v kleštích. Vyšší psychické zkušenosti ti mohou dát pocit sebepovyšování, zdánlivé svatosti a moudrosti, ale to všechno jsou zkoušky pro tvé ego. Právě v tomto místě své cesty musíš vyvinou nejvyšší ostražitost. Ješitnost, ctižádost a domýšlivost, chvála od jiných, byť dobře myšlená, budou tvé ego povzbuzovat. Dosud latentní negativní sklony ega neúměrně vzrostou a… pád je neodvratný. A padnout můžeš na velmi dlouhou dobu a možná hlouběji, než jsi byl kdy předtím.
Vzpomínky na staré špatné sklony nesmaže v záblesku první vstup do nebe, naopak – v kritické době vystoupí na povrch a hravě tě přemohou dřív, než si to uvědomíš. Zde bude hrát hlavní slovo úskočnost a mimořádná smyslnost, někdy i povahová tvrdost a hrubost. Jsi přece náhle “velký”, proč bys měl být i milosrdný k ubožákům, kteří se nedostali tam, kam ty? Ego je zrádné a lstivé, začne-li tě znovu ovládat, je království nebeské na opačném konci. Tvoje předsudky i omluvy ega jsou vrozené, a proto vytrvalé. Království nebeského jsi se sotva dotkl, a třebaže ti pomáhá, pomáhá ti v tichu, nenápadně. Musíš k němu zcela přiklonit, máš-li s jeho pomocí vyjít z léčky ega.
Učiň tak ihned! Nikdy to neodkládej. Věž, že duchovní pýcha je nejzatvrzelejší vlastností i vyspělého jogína. Aniž bys co zpozoroval, bude tvá cesta zatarasena nejen vnitřními, ale i zevními okolnostmi, lidmi a hlavně událostmi. Pokušení všeho druhu – káminikáňčana (ženy a zlato) – se budou kolem tebe jen hemžit. Tak můžeš svůj duchovní pokrok buď vůbec zakopat, nebo oddálit o mnoho dlouhých let.
 
i) Do zvlášť nebezpečných fází cesty se dostáváš, je-li tvým úmyslem pomáhat lidem. Pak musíš přímo počítat s opozicemi zla. V tom případě odlož ihned všechny nároky na odměnu či lásku tohoto světa a počítej se všemi druhy svůdných i jiných pokušení. Jsou nevyhnutelná. Jen si pamatuj, že jsou vždy dočasná. I když budou nejvíc pracovat ve tvé mysli, přemůžeš je jen obrácením se k Já, k božskému, nejvýš milosrdnému jáství.
Buď bdělý a přísahej sám sobě, že jim nikdy nepodlehneš. Podaří-li se ti to bez klopýtnutí, jsi jedním z milionů.
 
k) Střež se zejména pokrytců.
 
l) Mnoho lidí má zájem o duchovní pravdy, ale ještě víc je těch, kteří se zajímají o psychické síly, zvrácenosti, čarodějnictví a zvláštní formy sexu. Střež se jich, společenství s nimi způsobuje pokřivení charakteru. Zejména se střež užívání drog, budou tě k tomu svádět. Drogy, to jsou vrazi pravé duchovnosti.
 
m) Duchovní pokrok není a ještě asi dlouho nebude masový. Jenom jedinci rychle pokračují. Vyhledávej je a drž se jejich příkladů a rad. Vzdaluj se těch, kteří rozdmychávají nenávist, lhostejno ke komu. I těch, kteří žijí bez zábran. Pozor! Dobro i zlo jsou v lidech smíchány. Obojí existuje dokonce i v těch pokročilejších. Jen ti, kteří již zcela dosáhli pravdy, jsou ze zla vyňati. Prarabdhakarma působí však i u nich až do konce.
 
n) V tomto století vychází na svět jak zlo, tak i duchovnost. Snaž se žít v míru s vyššími silami dobra. Odlož pocit marnosti a nespokojenosti a postav se stranu duchovních sil dobra. Ani na okamžik nepěstuj negativní myšlenky a city, kritiku, pýchu a domýšlivost. Nejnebezpečnější je opět pýcha: nedovolí ti přiznat si vlastní chyby. Je to právě pýcha a negativní myšlení, které překrývají štěstí duchovního srdce.
 
o) Rozdávej lidem dobro. Rozdávat můžeš však jen to, co máš. Proto buď dobrý! Odmítni ihned všechny negativní ideje, jakmile se objeví v tvé mysli. Každý den před spaním a rovněž tak ráno po probuzení si dávej sugesce, že budeš celý den myslet a jednat správně a pozitivně. Drž se míru, který je uvnitř tebe. Negativní city se v tobě nesmí udržet ani na okamžik. Nebuď nelaskavý a nesnášenlivý. Boj s omezujícími okolnostmi, ale také s vnitřními nepřáteli končí až v poznání a ještě pak musíš být opatrný na drobné reakce hněvu a rozmrzelosti. Ihned je v sobě znič. Buď pevně odhodlán zvítězit nad všemi negacemi. Nahraď je ihned pozitivním myšlením.
 
p) Setkáš-li se se zlem, požádej dobro o pomoc a snaž se zlu čelit jedině dobrem. Pak předej všechny výsledky vyšším silám. Nikdy neztrať naději na vítězství dobra. Spoléhej na Boha.
 
r) Víra v pomoc vyšších sil a touha jim sloužit ochraňuje. Nepodporuj nikdy postoj negace, i kdyby se zakládal na pravdě. Drž se však postoje spravedlnosti. Proti nepřátelům pravdy a dobra buď neohrožený! Nikdy s nimi nediskutuj. Vyhni se jejich zlu a obrať se k Já, kdykoliv se s nimi setkáš nebo jsi nucen s nimi jednat. Vzývej Boha o pomoc proti nim. Strach a starost předej svému vyššímu Já. Pomodli se k Bohu a medituj. Uvědom si: Bůh je s tebou stále. Jsi trvale v moci Boží, uvědom si to a ničeho se neboj.
 
s) Nenávist neoplácej nikdy nenávistí, ale trpělivou dobrou vůlí. Před nepřáteli se s přáním dobra všem bytostem ukryj do ticha, na spravedlnosti však trvej.
 
t) Nediskutuj nikdy s nikým o negacích.
 
u) Uvědom si, že lidstvo jako celek odmítá dosud otevřít svá srdce. Buď proto opatrný ve veřejné činnosti. Až na výjimky lidstvo neslyší hlas univerza. Odmítá ho a tím na sebe uvaluje stavy utrpení.
Lidé se stali necitlivými k božství v sobě, a proto jím nejsou chráněni. Toto je kritická hodina obratu. Násilí a nemorálnost jsou přímými důsledky materialismu. Proto se lidé zdráhají studovat duchovní nauky. Žijí kriticky vzdáleni od svého vlastního duchovního středu. Morálka se ztrácí a sobectví vítězí. Proto je třeba lidem vštěpovat víru ve vyšší život a odstraňovat posedlost vnějším životem.
 
v) Nekritizuj, neprojevuj příliš často nesouhlas nebo hněv. Onemocněl bys. Nedej se odstrašit klopýtnutím nebo vlastními pády. Pokračuj v duchovním úsilí, jako by se nic takového nestalo.
 
y) Nemluv o sobě, nepiš o sobě. Živil bys tím svůj egoismus a ješitnost.
 
z) Buddha řekl: “Jestliže ve svých myslích uděláme místo pro negativní či trpké myšlenky, jako jsou například žaloby, urážky nebo bezpráví, vůči těm, kteří s námi špatně zacházejí, nebudeme svobodni a zůstaneme neschopni, nebudeme moci nalézt mír.”
 
SUBHAM ASTU SARVADŽAGATAM!
ŠŤASTNY AŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI
– ÓM –
 
použitý zdroj: Eduard Tomáš – 108 meditací

Už jste se dnes ocenili?

ocenění

Už jste se dnes ocenili za něco co jste zvládli ?

Že ne ? Tak to udělejte.

S dovolením se podělím s vámi o můj zážitek…

V rámci vzdělávání a stáží jsem loni toho nacestovala víc než skoro za celý život 🙃😉 … hlavně autem 😉🚗 . Nutno podotknout, že řídím docela ráda, ale v podstatě jezdím stále dokola stejnou trasu. Takže skoro žádná zkušenost mimo Ostravu .

No osud mě dal výzvu a jezdila jsem jak do Brna , tak také do Čech. Hlavně z těch Čech to byl zážitek😅. Nějak jsme se nemohly domluvit s navigací, takže jsem neplánovaně navštívila kdejakou vesničku, o které jsem neměla ani tušení, že existuje 😂😉… a začalo mě to bavit !! 👍🚗Sice jsem najela tak o 200 km víc a domů dojela o 3 hodiny později🤦‍♀️, ale ten příjemný pocit, že jsem to zvládla👍 v pohodě, bez stresu a bez nehody mě hřál na srdci💖.

Řeknete si ” normální zážitek, nic extra ” , ale pro mě to bylo překročení mé hranice. Každý jsme dobří v něčem – já například jsem dobrá v terapiích, výuce a koučinku, ale technika není můj kamarád .

A tak jsem se také za to pochválila a ocenila 👍♥️.. stejně to nikdo jiný za mne neudělá 🙃.

A to samé navrhuji vám!👌

Oceňte se každý den za něco co jste dokázali a zvládli👌. Nemusí to být nic velkého – uklizený byt, dopsaná zpráva do práce, vyžehlený koš prádla, naučených nových 5 slovíček angličtiny … My tyto věci bereme jako samozřejmost, jako něco co se stejně udělat musí a ani nás nenapadne se za to ocenit a poplácat si po rameni👏.

Když zvládneme něco do čeho se nám buď nechce anebo je to něco pro nás nového, pochvalme se za to👌.Je to skutečně příjemný pocit ♥️♥️👍

Proč neumíme přijímat?

přijímání

Opět o DÁVÁNÍ – PŘIJÍMÁNÍ.

To téma stále není plně pochopeno🤔.

Minule jsme si vysvětlili, co znamená skutečně dávat. Během víkendového kurzu se silně otevřelo téma přijímání.
Oba partneři “strašně” rádi dávali a oba měli velký problém přijímat. Potom ovšem to dávání nedává smysl😐.
“Když já ho chci potěšit, tak to vždycky nějak vydržím.”
“No já vím, že ji dělá radost se mě dotýkat, tak ji tu radost nechci kazit a nic neříkám.”

Prosím vás, je třeba si uvědomit jednu věc.
Tím, že dovolíme druhým o nás plně pečovat a uspokojovat naše potřeby jim prokazujeme laskavost a je to pro ně DAR od nás🎁!


Když jsme vnímavější a láskyplnější k lásce druhých a jejich péči o nás, tím víc vidíme, jak se snaží být nám užiteční. A je skutečně láskyplné jim to umožňovat.👌💖
Bylo by pro vás naplňující dávat (dotek, pozornost, pomoc, dar…), když byste věděli, že ten druhý “to tak nějak přetrpí” aby nám udělal radost? Asi ne, že. Tak proč to děláme my druhým?

Tím, že budeme plně přijímat jejich doteky, pomoc, pozornost, podporu…jim dáváme prostor k tomu, aby jejich srdce byla naplněna pocitem užitečnosti a lásky k nám. My přece také rádi dáváme…👌💖.

Lidé si občas myslí: “To je ale sobecké a obtěžující, kdybych někomu dovolil aby mi byl nápomocný nebo pečoval o moje potřeby.”
Ve skutečnosti to znamená být velkorysý. Velkorysost je ochota sdílet svůj život s ostatními. Je to dar druhým, umožňovat jim, aby mohli projevovat svou lásku k nám💖🙏🏻.

Důmyslné umění jak skutečně “dávat”.

dotek

Za pár hodin přijde pár na kurz masáže pro partnery💑. Využívám času než přijdou k malému zamyšlení…

Motivací ke kurzu bylo naučit se dotýkat partnera tak, aby se mu to líbilo a našel v dotecích zalíbení. Paní se mi svěřila, že miluje dávání doteků, navíc pracuje jako fyzioterapeutka a její muž doteky “nemusí”. Ona sama prý také raději dává než dostává..
Při jejím vyprávění mi naskočil v hlavě‼ 

Skoro všichni “strašně” rádi dávají. Cokoli. Doteky, pozornost, pomoc a radu(mnohdy nevyžádanou)…

Ale umíme opravdu dávat?


Jsem dotekový terapeut tak se budu momentálně držet oblasti dávání doteků.

Jak to tedy udělat, aby naše “dávání” bylo skutečně pro druhé tak blahodárné, že se nám budou doslova blahem rozpouštět pod rukama? 🙄😉

Nechtějte pomáhat (dávat) – to v první řadě.

Ano, uznávám, odvážná výzva😮.

Pokud se snažím pomáhat druhým skrze dotek, tak ten vlastně nemá žádnou kvalitu a energii. Naši pozornost směřujeme spíš na problém v těle klienta či toho koho se dotýkáme. Nejsme uvolnění ani my ani náš partner či klient. V profesní praxi je toto zaručený návod jak vyhořet. Po 4-5 masáži jsme úplně vyčerpaní 👎🏻.

Navíc lidé, kteří tak rádi pomáhají druhým nedokáží vlastně pomoci sami sobě a skrze nabídku služby druhým či přes dotek hledají určitou kompenzaci svého nedostatku. Hledají naplnění, uznání, pochvalu, ocenění, očekávání,že mi to druhý vrátí, sebelásku či respekt . A svým způsobem si nevědomky berou, nedávají.

Pokud chceme docílit toho, aby náš dotek byl léčivý, je třeba vnímat jen své tělo, při doteku se zaměřit co se děje v mé kůži, v mém těle a ladit se tak na harmonii, jemnost a klid. To stačí samo o sobě, aby náš dotek byl léčivý, harmonizující a transformační.
Tím pádem nerozlišujeme, které energie jsou moje a které klienta či partnera.


Měli bychom cítit své tělo, potěšení a naplnění z doteku👌. Potom už nepotřebujeme vnější reakce jako jsou slastné povzdechy našich klientů, srdcervoucí díky za naše služby či jiné vnější projevy uznání a pochvaly. Je to samozřejmě příjemné a každého to potěší, ale už na tom nejsme závislí a nemrzí nás, když to druzí nedělají.

Pokud cítím ve svém těle (během masáže např.) slast, blaho, spokojenost, tak VÍM, že jsem odvedla dobrou práci.
Navíc – pokud připustím, že jsme jednota se vším, tak komu tedy vlastně chci pomoci? A jsme opět u toho, že mám být v sobě, ve svém těle. Tím nejlépe “pomůžu” druhému (asi na tom “všichni jsme jedno” něco bude, že … ).

Naučte se brát.

Kdo neumí si brát neumí ani dávat. To znamená, že musíme umět naplnit naše potřeby (ve všech oblastech života od sexuality až po uznání a respekt) a umět si o ně říct. Pokud to neumíme, tak si velice často spíše bereme skrze dotek než abychom dávali a projeví se to na kvalitě našeho doteku.

Naše těla jsou velmi inteligentní (a těla žen zvlášť) a okamžitě poznají, že “tady něco nehraje”. Také se dle doteku dá okamžitě poznat, zda to maséra baví či nikoli. Zda je dotek od srdce💖.

Nicméně braní je velice zdravé a léčivé a jediné co je třeba je souhlas partnera či klienta, popřípadě nastavení si hranic. Ale o tom jindy….😉👌.

No, chtěla jsem být stručná ale nějak to neklaplo 🙄😉. Díky, pokud jste dočetli až sem 🙏🏻😉.

Mirka Slívová

Krize jako dar – rozhovor s Bohem

krize jako dar

Bůh: Jak se dnes cítíš?

Já: Nic moc. Teda snažím se… víš jak… ale už pár dní… vlastně týdnů… no vlastně měsíců pořád s něčím bojuju.

Bůh: A s čím?

Já: Strach, otázky jistoty a ten hrozný pocit, že prostě nevím. Minulost už není, budoucnost ještě není a já vůbec nevím co mám dělat.

Moje hlava to přesně všechno ví, ale pořád sklouzávám do pochybností, úzkosti a strachu. Ačkoli naprosto přesně vím, že „jsem v procesu“, že je vše tak já má být, tak stále nepřichází ten pocit klidu a uvolnění. Jen někdy. Takové záblesky.

Bůh: A co s tím děláš?

Já: No bojuju. Ale někdy už prostě nevím jak. Nebo vlastně vím. Vše pustit. Plynout s proudem jak se všude říká a píše. Ale jak? Není to pro mě vůbec jednoduché pustit kontrolu nad vším. Já jsem člověk, který si vlastně celý život budoval právě ten pocit mít nad vším kontrolu.

Ale jedno musím přiznat…

Bůh: Hmm…

Já: Já vím přesně co mi ten proces spustilo. To je asi to jediné co mě drží a svým způsobem uklidňuje. To uvědomění, že VÍM, proč to je. Ikdyž vůbec netuším kam to vede. Je v tom paradox. To uvědomění, že vím, mě naplňuje klidem. Realita kolem mě mi klid nedává.

S tímto vědomím jsem začala spoustu věcí ve svém životě měnit sama s rizikem, že nevím co přijde. Prostě jsem se před pár měsíci rozhodla žít v pravdě. A řekla jsem si: „Jdu do toho ať přijde cokoli“. No občas je to i sranda. Skutečně pozor na to co si přejeme😉. Můj přístup k pravdě spočíval i v tom, že jsem vyslovila přání vrátit co nejšetrněji ke své původní barvě vlasů. Stalo se. Polovina vlasů mi vypadla. Nechala jsem se ostříhat. Skutečně nejšetrnější způsob 👌🤦‍♀️.

Víš, ono je s tímto postojem docela zábavné pozorovat svět a lidi kolem. Všichni mají – s prominutím – plnou hubu pravdy. Co to je, která je „ta“ pravá, zaručené návody jak k ní dojít. Ale všimla jsem si, že nežijí v integritě. Jejich myšlenky, slova a činy se rozchází. Nejsou s tím v souladu. Něco řeknou, udělají pravý opak a myslí to v podstatě úplně jinak.

Já za tu dobu pochopila, že je to hlavně o tom žít tu pravdu. A hlavně když se nikdo nedívá. Být v první řadě pravdivá sama k sobě. Není to jednoduché to v sobě nalézt, ale je to zajímavé, co se najednou člověk o sobě doví.

Zjistila jsem, že pokud něco řeknu nebo udělám co není v souladu s mojí duší, nebo je tam nějaký kalkul, třeba i na nevědomé úrovni, tudíž to nevychází od srdce a z lásky – vždy se mi to vymstí. Buď věci nejdou jak bych chtěla anebo je mi jinak naprosto jasně naznačeno, že „takto tedy NE“.

Pořád jdu cestou pokus – omyl. Ale je to poučné. Nutí mě to před jakýmkoli činem se hluboce zamyslet a položit si základní otázku PROČ. Proč chci něco udělat, říct nebo napsat. A odpověď, že to pomůže ostatním mě neuspokojí. Touto jednoduchou otázkou se doberu k pravému a pravdivému důvodu. A pak dle toho jednám. Je to zajímavý proces.

Bůh: Tak se vlastně dá říct, že se učíš vlastní zkušeností. Nemáš to načtené, ani ti nikdo neradí, ale poznáváš tu „svoji“ pravdu sama. Asi se ti ten proces zdá dlouhý a náročný, ale co to je pár měsíců v posunu vědomí? Myslím, že jsi za docela krátkou dobu ušla velký kus cesty. Nemyslíš?

Já: Ano. Když se ohlédnu zpět, tak rok, dva ten posun je skutečně velký. Jen jsem asi netrpělivá a přijde mi to dlouho. No, další věc na které se dá pracovat – netrpělivost. Pořád je co dělat, viď?

Bůh: Ano, to je. Ale nemusí to být přece dřina, námaha, pot a slzy… 👌😉.

Já: To je pravda. Když jsem se vědomě rozhodla žít v pravdě, přidala jsem k tomu ještě přání konat nebo nacházet ve všem radost a potěšení. A pokud mi to radost nepřináší, nebo mě to nebaví. Nedělám to.

A přitom jsem si všimla jedné věci. Začalo mi být jedno co si o mě myslí ostatní. Bylo to pro mě překvapivé. Já si totiž myslela, že ten program „co si o mě druzí myslí“ už nemám. Měla jsem za to, že „toto“ už mám zvládnuté. Cesta pravdy mi ukázala, že ne. Přistihla jsem se, že jsem váhala nad něčím, co jsem chtěla zveřejnit a na pár minut jsem se zamyslela „co na to řeknou ostatní a že v jejich očích to bude blbost“. V tu chvíli mi došlo, že „program“ stále mám.

Začala jsem na tom opět vědomě pracovat. Jde to pomalu, ale jde. Pokud skutečně z hloubi srdce cítím, že něco chci říct, udělat, napsat, komentovat, zveřejnit – udělám to. A už neřeším reakce. Má to zajímavý efekt – žije se mi lépe! 👌

Bůh: Ale že těch programů je, co?

Já: No to mi povídej… 😉🤦‍♀️.

Bůh: Jak jsi správně řekla – pořád je na čem pracovat.

Jak tě tak poslouchám, tak si vedeš docela dobře. Umíš nalézt odpovědi a řešení sama v sobě. Nehledáš je někde venku nebo u někoho.

Tak mohu se zeptat proč vedeme tento rozhovor?

Já: Asi pravdu, co…?

Bůh: …jak jinak 👌

Já: Cítila jsem chuť napsat článek. Věděla jsem o čem. O tom jak to mám právě já a co s tím dělám. Jenže já raději mluvím než píšu, tak jsem nevěděla jak to napsat. Napadl mě rozhovor s tebou.

A taky jsem si říkala, že by to mohlo pomoci ostatním zvládat těžké chvilky … 😏😉.

Ale hlavně ten rozhovor pomohl mě. Už chápu, že ne nadarmo se říká, pomůžeš sobě, pomůžeš i ostatním. Jak si tak povídáme, vrací se mi do duše klid a víra v sebe. Zaměřuji se na to co skutečně reálně JE a co mám. Ne co si MYSLÍM.  A mám toho hodně. Nejen materiálně, ale hlavně v sobě. Ačkoli myšlenky se mě snažily přesvědčit o opaku.

Bůh: Tak se tě tedy zeptám znovu. Jak se dnes cítíš?

Já: Bože! No výborně! Jak jinak? 🧘🏻‍♀️👌

7 důvodů proč jít na Reiki masáž

Reiki masáž

„Co je vlastně to reiki?“ Tuhle otázku slýchám často od svých klientů.

Nesnáším odpověď na otázku otázkou. Ale v tomto případě to dělám také…

 • Cítíte únavu ačkoli spíte 8 hodin?
 • Jste podrážděni a nevíte proč?
 • Řvete bezdůvodně na psa nebo na děti?
 • Rozčílí vás každá maličkost?
 • Prožíváte úzkostné stavy?
 • Potřebujete dobít baterky a nevíte jak?

Stejně jako propíchnutá pneumatika, máte někde v těle defekt kudy vám uniká energie. A ten je třeba zacelit.

Reiki je to zázračné lepidlo v podobě přikládání rukou na (nebo nad) vaše tělo. Jedná se o masáž, kdy  ruce nedělají žádný pohyb nebo tah. Jen se skrze ně nechá proudit energie tam, kde je třeba. A je natolik inteligentní, že sama ví, kde to je.

A to není vše co umí…

Působí zároveň na 3 úrovních:

 1. Na fyzické tělo:

 – najde místo úniku energie,

 – postižené místo zacelí a léčí celou okolní oblast,

 – automaticky nastolí v těle rovnováhu,

  – odstraní nebo zmírní fyzickou bolest,

  – dodá energii orgánům a ty začnou fungovat jak mají,

  – spustí samo léčící proces v těle – nemoci ustoupí.

 1. Zamává i s psychikou:

odstraní energetické bloky, které způsobují změny nálady,

odbourá traumata z minulosti,

najde zdroj psychického a emocionálního stresu a ten  rozpustí.

 1. Dotkne se i duše:

– jemně vás navede na správnou cestu,

– otevře vaši intuici,

– zlepší mimosmyslové vnímání,

uvolní vaše myšlenky což může vést ke změně přístupu k životu a životního stylu.

Jak to probíhá?

Ležíte oblečení na zádech a ruce maséra se přikládají na nebo nad vaše tělo směrem od hlavy k nohám.

Proč na to jít?

 1. Zklidní mysl.
 2. Zharmonizuje tělo.
 3. Navodí pocit klidu.
 4. Dodá potřebnou energii.
 5. Zlepší náladu.
 6. Detoxikuje tělo – je třeba hodně pít.
 7. Odstraní nebo zmírní bolesti.

Jednou a dost nestačí.

Tak jako u každé jiné terapie či masáže, jednomu se uleví okamžitě, jinému se může po reiki udělat hůř.

Reiki má nejsilnější účinek první 3 dny. Následujících 10-14 dnů probíhá samo léčení těla. Po uplynutí této doby je vhodné reiki masáž zopakovat, v závislosti na tom jak se cítíte.

V rámci duševní hygieny doporučuji si tuto masáž dopřát 1x měsíčně.

Uvažujete,že byste Reiki vyzkoušeli na vlastní kůži?