Pravda zvítězí !!

nad lží a nenávistí ….chce se mi logicky dodat … a ano, s tímto výrokem naprosto souhlasím … 

Ale co je vlastně pravda a co lež ? 

Asi jste to někdy zažili – v našem právním systému jsme vybízeni “mluvit pravdu a nic než pravdu” .. k tomu mi napomáhej bůh … 

Mluvit a konat pravdivě určitě patří mezi ctnosti, které bychom chtěli či měli mít. Ale ne vždy se nám to daří – někdy volíme “milosrdnou lež“, někdy zas jsme přesvědčeni, že kdybychom řekli pravdu uškodíme sami sobě … 

Nicméně navzdory jistému nepohodlí, jenž může být spojeno s pravdou, cosi uvnitř nás ji chce a oceňuje ji.  Nikdo nemá rád když se mu lže !! To je zvláštní paradox s tou pravdou , viďte – nesnášíme, když nám někdo lže a jsme schopni kvůli něčí lži zpřetrhat veškeré vztahy či vazby a “neodpustit mu to do konce života” …. a přitom sami nejsme vždy pravdiví ….. 

Vezměme si například svá největší přátelství. Nejsou to snad ta, kde pravda je základ? Není snad vaším nejlepším přítelem právě ten, komu můžete říci pravdu, i když to může být pro vás oba nepříjemné? A není to osvobozující mít kolem sebe lidi, se kterými jsme za všech okolností sami sebou a nemusíme nic předstírat? 

A jaké by to bylo mluvit a konat vždy jen pravdivě ?

Pravdu rozpoznáme kolem nás a přitáhneme do života jen jejím vlastním aplikováním.

Pravdu můžeme znát pouze za předpokladu, že ji uplatňujeme ve svém životě. To  znamená to: Říkej pravdu, buď čestný.
A jsme zase u toho, že to přece vždycky nejde !! Anebo ano ?? Já tvrdím ANO, lze to …

Jasně – asi si všichni umíme představit hypotetickou situaci, kdy se lež jeví jako to nejlepší řešení, abychom se někoho nedotkli anebo podpořili dobrou věc. Mnohdy však zdání klame – co by se skutečně stalo, kdybyste říkali pravdu za všech okolností? Samozřejmě je nutné, být  ohleduplní a citliví ve volbě svých slov a skutků. 

Co se stane, když se podíváme na každou situaci trošku zblízka ? Zřejmě shledáme, že vyřčená pravda přinese dlouhodobě lepší výsledky a lepší pocit. A ano – uznávám, že není jednoduché podle toho žít. A když už se tak rozhodneme, tak život nám dává samé zkoušky, jestli to fakt myslíme vážně … jeden příklad za všechny :

Představte si například, že čelíte tomuto dilematu: Je horký letní večer, jste vyčerpaný a čekáte na letišti. Vracíte se v neděli z víkendového výletu, těšíte se na pondělí, kdy máte ještě jeden den volno. Do práce nastupujete až v úterý. Někde se stala chyba. Když přijdete k okénku, je vám sděleno, že ne všichni pasažéři, kteří si rezervovali místa, se dostanou na palubu. Přednost bude dána těm, kteří musejí v pondělí nastoupit do práce. Poté se vás jeden z pracovníků letiště zeptá: „Musíte být v pondělí v práci, anebo se můžete vzdát svého místa a letět až zítra ráno?”

Jak byste odpověděli?
Řeknete pravdu, anebo použijete „malou lež”, abyste si zajistili své místo v letadle?
 Každý z nás se musí rozhodnout sám za sebe. Podobná rozhodnutí jsme nuceni činit poměrně často.

Co je pravdivé a na co se můžeme spolehnout ve světě kolem nás? A co znamená být čestný sám k sobě?

Zkuste JEN JEDEN DEN 

…. žít v pravdě, ačkoliv vám tato pravda může způsobit dočasný diskomfort.

Prožijte jeden celý den tak čestně, jak jen můžete.

  •  Zastavte, když se přistihnete, že přeháníte ( … proč to proboha říkám? co to zas melu ? ). 
  •  Snažte se dosáhnout vnitřní čestnosti: Nemalujte vaše potřeby či záměry ( … na té poradě jsem byla zas jediná co se ozvala – houby, zase jsem držela hubu … )
  •  Hovořte a jednejte s taktem a citlivostí, avšak snažte se být co možná nejvíce čestní ( …omlouvám se, ale skutečně ti nemohu půjčit peníze, nebudu se ti vymlouvat , že nemám , ale prostě mám zásadu peníze nikdy nepůjčovat … mimochodem,toto používám já )
  • Buďte pravdiví sami k sobě. Vyhněte se například tomu, abyste obviňovali druhé za vaše potíže.
  • Uvědomujte si ten dobrý vnitřní pocit ze sebe, jenž jako následek žití v pravdě následuje.
  • Pravda má jednu obrovskou výhodu – nemusíte si pamatovat co jste kde a komu řekli.

Inspirací k tomuto článku mi byla kniha Edgara Cayse “Jak správně žít“, kterou právě čtu a kterou mohu jen doporučit.

A jak to máte s pravdivostí VY ? Podělte se o své zkušenosti či názory v komentářích pod článkem na Facebooku.