Knižní Aha! momenty 2021

Kniha o tichu

To mně na cestách taky cinklo, že je spousta lidí, co v životě potkáš, něco ti daj, nějakej neidentifikovatelnej pocit nebo naopak konkrétní myšlenku, a pak zase definitivně zmizej, jako když je to jen nějaká hra pro něčí potěšení. Proto jsem vždycky napjatej, koho dalšího potkám a čím mě obohatí, potěší nebo zarmoutí, v podstatě se dá říct, že jsem sběratel lidí – i když to jsme asi všichni – a setkávání a nima si ukládám do nějakýho vnitřního albumu, kde je velkejma písmenama napsáno: POKLADY MÉHO ŽIVOTA.


Buď jako najedený a vznešený tygr. Buď velkorysý a vnímavý jako dobrý král. Každý den! Tygr není tygrem občas, ale celý život, chápeš? Jinak by to nebyl tygr, ale šašek. Poslouchej ticho. Dělej, co tě baví. Miluj svou rodinu. Uvolni se. To je všechno. Nemám víc, co bych ti řekl.


Pochopil jsem, že dobro děláme už jenom tím, že odvádíme svou práci nejlíp, jak umíme, jsme milí na naše okolí a snažíme se držet slovo. Co řekneme, prostě děláme a šetříme slovy, když mluvíme o komkoli. 

Došlo mi, že nemusím chtít měnit planetu k lepšímu. že se sama změní, až všichni ucítí, že laskavost vůči rodině, kolegovi i přírodě je úplně postačující dobro, které světu dlužíme. Prostě být v harmonii sám se sebou, ostatními a přírodou, jak říkají Mentawaici.


Být laskavý na cizí lidi, mít k nim respekt jako k další hledající  a chybující živé bytosti je přitom snadné, navíc to okamžitě přináší uspokojení. Na někoho jsem se usmál a on se usmál na mě. Měl jsem hned lepší den. Lidé, které potkáváme, jsou opravdu zrcadla, jež ukazují odraz nás samých …

Navíc jsem si v životě již vyzkoušel, že nejlepší reakce na negativní akci vůči mě je … úsměv a nereakce.


Ne, co máme, ne naše úspěchy, ale jak se chováme k ostatním, nás definuje. To je důležité.