4 druhy léčivého doteku

Asi shodneme na tom, že všichni máme rádi dotek, pohlazení, objetí.

A také dotek rádi vracíme a máme pocit,že děláme dobře. Ale je to tak skutečně ?

Dotknout druhého člověka se dá dvěma způsoby : slovem nebo fyzickým dotekem. Pokud to po…kazíme, následky jsou katastrofální! Vyřčené slovo už nevezmeme zpět a můžeme se donekonečna omlouvat, ale už se to prostě stalo a u fyzického doteku je to ještě horší. Nevyžádaný (např.znásilnění) či necitlivý dotek může způsobit hluboká traumata. A není třeba zdůrazňovat, že u profi masérů a nebo zvlášť u tantra masérů je to skutečně průser. 

Co je tedy potřeba k tomu, aby náš dotek byl skutečně léčivý, laskavý a přínosný pro obě strany?

Existují 4 základní druhy doteku, které hrají klíčovou roli v jeho kvalitě. 

  • DÁVÁNÍ doteku
  • PŘIJÍMÁNÍ doteku
  • BRANÍ si doteku
  • SVOLENÍ K BRANÍ doteku

Pojďme se blíže podívat co to znamená v praxi a jak dotek zkvalitnit.

1.Člověka, kterého se dotýkáte, nevnímejte jako někoho jiného, ale soustřeďte se výhradně na sebe a na pocity ve svém těle.

Většinou když se dotýkáme druhých jim chceme pomoci, být empatičtí, hledáme kde mají bolesti, v podstatě je úplně “skenujeme” a snažíme se najít místo, kam máme zaměřit energii. V šamanském systému léčení se tomu říká “horizontální napojení”. Naši pozornost směřujeme spíš na problém v těle klienta či toho koho se dotýkáme. A různé bolesti, emoce a energie začnou putovat nevědomky do našeho těla. Nejsme uvolnění ani my ani náš klient. V profesní praxi je toto zaručený návod jak vyhořet. Po 4-5 masáži jsme úplně vyčerpaní.

Pokud chceme docílit toho, aby náš dotek byl léčivý, je třeba se dotýkat ve “vertikálním napojení”. To znamená vnímat jen své tělo, při doteku se zaměřit co se děje v mé kůži a ladit se tak na potěšení, harmonii, jemnost a klid. To stačí samo o sobě, aby náš dotek byl léčivý, harmonizující a transformační.

Jsme tak napojeni vertikálně – na Zemi a Vyšší energii, která v nás proudí ať už si to uvědomujeme nebo ne. Stačí být přítomný ve svém těle a vnímat co se děje v něm, ne mimo něj (v klientovi např.). Tím pádem nerozlišujeme, které energie jsou moje a které klienta či partnera. Můžeme si také pomoci vizualizací zlatého válce, který vede ze země,skrze nás a směřuje “nahoru” k vyšší energii.

2. Buďte v integritě doteku. 

To znamená naprostý soulad mezi myšlenkou, slovem a činem. 

Pokud někomu dotek nabízím a chci ho DÁVAT, mělo by to skutečně dávání být. Mnohdy to však vypadá tak, že nabídka doteku je vlastně žádost o dotek. Určitě to znáte z praxe – někdo se vás zeptá zda vás smí obejmout a zcela se na vás pověsí a vycucne vás jak houbu. Cítíte ten rozdíl? On vám nabídl dotek (objetí), který měl být jen pro vás, ale přitom si od vás dotek vzal – bez souhlasu. Objetí potřeboval on. 

Pokud já chci nebo potřebuji obejmout, tak se prostě zeptám zda mě dotyčný může obejmout a nechám se obejmout.

Pokud ovšem  potřebuji obejmout a neřeknu to přímo, ale objeti nabízím, tak vytvářím chaos v energii doteku. Nabízím, ale vlastně si beru.
Stejně je to při masáži či jakémkoliv jiném doteku. 
Je třeba mít jasno a pokud si chci brát dotek pro sebe tak stačí požádat. Pokud nám dotyčný dovolí si dotek brát (svolení k braní) v rámci svých hranic, tak si navíc dotek užije, protože ví, že to je čisté a sám k tomu vědomě svolil.

3. Nechtějte pomáhat.

Ano, uznávám, odvážná výzva. 

Pokud se snažím pomáhat druhým skrze dotek, tak ten vlastně nemá žádnou kvalitu a energii. A soustředím se vlastně špatným směrem. Už jsem to nakousla v bodu 1.

Druzí v podstatě neexistují – ano, chápu, toto je “vyšší dívčí” na pochopení a logikou to fakt nelze, ale pokud připustím, že jsme  jednota se vším, tak komu tedy vlastně chci pomoci? A jsem opět u toho, že mám být v sobě, ve svém těle. Tím nejlépe “pomůžu” druhému (asi na tom “všichni jsme jedno” něco bude, že … )

Navíc lidé, kteří tak rádi pomáhají druhým nedokáží vlastně pomoci sami sobě a skrze nabídku služby druhým či přes dotek hledají určitou kompenzaci svého nedostatku. Hledají naplnění, uznání, pochvalu, ocenění sebelásku či respekt (nepřímá cesta potěšení). A svým způsobem si nevědomky berou, nedávají. 

Aby náš dotek byl kvalitní, léčivý a laskavý, je třeba mít otevřenou “přímou cestu potěšení”. Což je v podstatě neurologické spojení mezi našimi dlaněmi a mozkem. Měli bychom cítit své tělo, potěšení a naplnění z doteku. Potom už nepotřebujeme vnější reakce jako jsou slastné povzdechy našich klientů, srdcervoucí díky za naše služby či jiné vnější projevy uznání a pochvaly. Je to samozřejmě příjemné a každého to potěší, ale už na tom nejsme závislí. Pokud JÁ cítím ve svém těle (během masáže např.) slast,blaho, spokojenost, tak VÍM, že jsem odvedla dobrou práci. 

Skvělý způsob jak otevřít přímou cestu potěšení je skrze “sebe potěšení” kde pomocí různých předmětů (kamínky,hřebeny,peříčka,šátky apod.) prozkoumáváme své tělo a hledáme jaké druhy doteku máme rádi a soustředíme se na ty nejpříjemnější pocity.
Také je užitečné vnímat každé léčení jako sebe léčení (jsme všichni jedno a pokud pomáhám druhým, pomáhám i sobě). 

4. Naučte se brát.

Kdo neumí si brát neumí ani dávat. To znamená, že musíme umět naplnit naše potřeby, umět si o ně říct a tak abychom dokázali rozlišit, kdy dáváme a kdy si bereme pro sebe. Pokud to nevíme, tak si velice často spíše bereme skrze dotek než abychom dávali a projeví se to na kvalitě našeho doteku.

Například tantrický masér, který nemá zpracovanou svoji sexualitu, nemá v této oblasti naplněné své potřeby, tak ačkoli se bude snažit sebevíc být profík a nedat na sobě nic najevo, jeho dotek ho prozradí a bude erotický a nevědomky si bude brát. Což se nesmí stát, může ženě způsobit skutečně velké trauma. Naše těla jsou velmi inteligentní (a těla žen zvlášť) a okamžitě poznají, že “tady něco nehraje”. Také se dle doteku dá okamžitě poznat, zda to maséra baví či nikoli.

Nicméně braní je velice léčivé a jediné co je třeba je souhlas partnera či klienta, popřípadě nastavení si hranic.

Tyto body považuji za naprostý základ v našem doteku. Teprve potom  následují nějaké techniky. I ta nejlepší technika na světe bude k ničemu pokud nemáte vryté pod kůži výše uvedené body.

Mirka